Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kaçışa önlem

  Hürriyet Haber
  12 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 12 Eylül 1998 - 00:01

  Militanların parasını toplayın

  Şemdin Sakık'ın, lüks yaşantısını anlatan sözlerinden sonra örgüt içinde güç duruma düşen PKK Lideri Öcalan, çözülmeyi önlemek için yeni yöntemlere başvuruyor. Apo komutanlarına, ‘‘Bunlara acımasız davranmak lazım, kaçmaya yelteniyorlar. Hiç kimsede tek kuruş para bırakmayın. Teyp ve radyoları da toplayın’’ talimatını verdi.

  PKK'nın 2'nci adamı Şemdin Sakık'ın yakalanmadan önce örgüt üyelerine hitaben Apo lüks villalarda yaşamını sürdürüyor, sizlere kalleşlik ediyor’ sözlerinin Abdullah Öcalan'ı zor duruma soktuğu anlaşıldı.

  Örgüt içinde güven tazeleme gayreti içine giren Öcalan, bütün militanlara ulaştırılan yazılı mesajında, ‘‘Örgüte ihanet ederek teslim olan, Kürt halkı ile alay eden Şemdin Sakık'ın sözlerine aldanmayın. Sizlere ihanet ediyorsam, beni ölümle cezalandırın’’ dedi. Sakık'ın örgütteyken, güvenlik güçleri tarafından kayda alınan telsiz konuşmalarının TRT'nin ‘Anadolu’dan Görünüm' programında yayınlanması örgütte ortalığı karıştırdı. Sakık'ın sözleri üzerine açıklama yapma gereği duyan Öcalan, tek sayfalık birdirisinde Kürt halkı için ölümü göze aldığını söyledi. Tunceli'nin Hozat ilçesi Güldere mevkiinde ölü ele geçirilen ‘Suat’ kod adlı teröristin üzerinden çıkan 23 Ağustos 1998 tarihli yazıda Öcalan, şöyle dedi:

  ‘‘Örgüte asıl ihaneti, ateş etmekten dahi korkan o şerefsiz Şemdin Sakık yapmıştır. Bizler yıllarca Kürt kimliği için mücadele verdik ve halen veriyoruz. Şemdin Sakık, benim lüks villalarda yaşadığımı, sizlere ihanet ve kalleşlik ettiğimi söylüyor. Bu sözlere inanmayın. İhanet ediyorsam, ölümle cezalandırın. PKK'nın girdiği birçok silahlı eylemde sen-ben kavgasını ortaya atan o şerefsiz Şemo'nun örgüte nasıl ihanet ettiği ortaya çıkmıştır.’’

  Öcalan'ın, örgütteki çözülmeyi ve kaçışları önlemek için yeni yöntemler aradığı bildirildi. İstihbarat kaynaklarından alınan bilgiye göre, 1 Eylül tarihinde sözde ateşkes ilan eden Öcalan, aynı gün örgütüne çeşitli talimatları içeren bir mesaj gönderdi. Mesajda, örgütün sözde mahkemelerinde yargılanarak suçlu görülen Dilhaz, Welat, Salih ve Edip kod adlı militanların kamplarda dolaştırılarak teşhir edilmeleri istendi. Öcalan, daha sonra sözde örgüt mahkemesinin bu militanlar hakkında verdiği cezaların uygulanması talimatını verdi. Örgütün komutanlarını disiplinsizlikle suçlayan Öcalan, şu talimatları verdi:

  ‘‘Bunlara acımasız davranmak lazım, göz açtırmamak lazım. Kaçmaya yelteniyorlar. Biraz erken davranmakta yarar var. Bir de hiç kimsede tek kuruş para bırakmayın. Hiç kimsede para olmayacak. Hepsini toplayacaksınız. Teyp ve radyoları da toplamak lazım. Görev yerine, başka bir dünyayı yaşıyorlar. Bu konuda duruma hakim olmak gerekecek.’’


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı