Ege Haberleri

EGE

  Kaçakçılığa ağır darbe

  Tufan HAMARAT / İZMİR
  29 Ocak 2015 - 01:13Son Güncelleme : 27 Ocak 2015 - 13:55

  İZMİR'de Ege İhracatçı Birlikleri ev sahipliğinde düzenlenen 'Kolay ve güvenli dış ticaret için gümrük idaresi ile paydaşlar arasında ortak yaklaşım' konulu panelde konuşan Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Kaptan Kılıç, 2014 yılında ihracat beyannamelerinin yüzde 82'sinin işlemlerinin ilk yarım saatte, yüzde 95'inin ise ilk 4 saatte sonuçlandırıldığını aktardı. Kılıç ayrıca yine geçen yıl, toplam 5 milyon 580 bin kilogram Jet A-1 tipi akaryakıt kaçakçılığı ile ilgili yasal işlem başlatıldığını, 4 milyon 560 bin TL'lik de uyuşturucu ele geçirildiğini kaydetti.

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Ege Bölge Müdürlüğü tarafından Ege İhracatçı Birlikleri ev sahipliğinde 'Kolay ve güvenli dış ticaret için gümrük idaresi ile paydaşlar arasında ortak yaklaşım' konulu panel düzenlendi. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk'ün moderatörlüğünü yaptığı panele, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Ege Bölge Müdürü Kaptan Kılıç, İzmir Ticaret Odası Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir Gümrük Müşavirleri Derneği Başkanı Taşkın Dalay, Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölüm Başkanı Prof. Dr. Canan Madran konuşmacı olarak katıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Ege Bölge Müdürü Kaptan Kılıç 26 Ocak Dünya Gümrük Günü ile bilgili aktardı. Dünya Gümrük Örgütü'ne179 ülkenin üye olduğunu hatırlatan Kılıç, 'Gümrük idaresinin kolay ve güvenli dış ticaretteki rolü' konulu konuşma yaptı. İşlemlerin hızlandırılması için yerinde gümrüklemeyle ihracatçı kuruluşun ürününün gümrüklemesini fabrikasında yapabildiğini vurgulayan Kılıç, izinli gönderici yetkisi olan nakliyecinin de kendi deposunda bu işlemi tamamlayabildiğini, Bölge Müdürlüğü faaliyet alanında 2 firmanın yetkilendirildiğini, 2 firmanın ise halen Bakanlık incelemesinde olduğunu dile getirdi. Kılıç Ege Bölge Müdürlüğü ile ilgili, "İzmir, Manisa, Uşak Afyon, Denizli ve Aydın'da olmak üzere toplam 17 Gümrük Müdürlüğü Bölge Müdürlüğümüze bağlı olarak faaliyetlerini yürütmekte. Toplam bin 104 personelimiz bulunmakta. Bu yıl itibariyle Bölge Müdürlüğümüzün ticaret hacmine baktığımızda 22 milyar 924 milyon dolar ihracat, 23 milyar 110 milyon dolar ithalatın gerçekleştiğini görmekteyiz" dedi.

  İŞLEMLER DAHA HIZLI
  Onaylanmış kişi uygulaması kapsamında gümrük işlemlerinin daha hızlı hale geldiğini belirten Kılıç, "Bölgemizde, 2014 yılında ihracat beyannamelerinin yüzde 82'sinin işlemleri ilk yarım saatte, yüzde 95'inin ise ilk 4 saatte sonuçlandırıldı. Gümrük İdaresi bu işlemi yaparken diğer kurum ve kuruluşların onayını da almak zorunda. Ne kadar hızlı veri akışı olursa işlem o kadar hızlanıyor. Bu veri akışı da artık bilgisayar ortamında yapılıyor. Bölge Müdürlüğümüzde yapılan işlemlerin yüzde 4'ü hem belge hem fiziki kontrolün yapıldığı kırmızı hattan, yüzde 56'sı sadece belge kontrolünün yapıldığı sarı hattan ve yüzde 40'ı onaylanmış kişi belgesi sahibi firmalara yönelik sonradan kontrolün yapıldığı mavi hattan yapılıyor" diye konuştu.

  KAÇAKÇILIĞA DARBE
  Konuşmasının bir bölümünde kaçakçılıkla mücadeleye de değinen Kılıç, "2014 yılında, Aliağa, İzmit ve Kırıkkale Tüpraş rafinelerinden alınan toplam 5 milyon 580 bin kilogram Jet A-1 tipi akaryakıtın, Milas ve Trabzon havalimanlarındaki uçaklara transfer edildiğinin belgelenmesine rağmen yakıtların bu adreslere ulaşmadığının tespit edilmesi üzerine yapılan çalışma kapsamında, Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde işlem başlatıldı. Çalışmalarda ayrıca 4 milyon 560 bin TL'lik de uyuşturucu ele geçirildi" dedi. Diğer konuşmacıların sunumu sonrası, soru cevap bölümünün ardından panel sona erdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı