ANKARA HABERLERİ

Kaçakçıların cin yöntemi

Hürriyet Haber
25.10.2007 - 00:00 Son Güncelleme :

Kaçakçıların getirdikleri hayvanların millileşmesi için kendi kendilerini ihbar ettikleri ve ihaleye girerek bu hayvanları satın aldıkları açıklandı.

Hürriyet Haber

TARIM ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, hayvan kaçakçılarının, getirdikleri hayvanların millileşmesi için kendi kendilerini ihbar ettiğini, sonra hayvanların satışı için açılan ihaleye de kendi girip hayvanları aldığını söyledi.

TAKVİM BELİRLENECEK

Mirmahmutoğulları, hayvan kacakçılığını önlemeye yönelik önlemler konusunda, Maliye, Gümrük ve Tarım ve Köyişleri müsteşarları olarak çalıştıklarını bildirdi. Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin (TDSYMB), bu yılki hayvancılık teşviklerinin ödenmemesi nedeniyle durumu görüşmek üzere düzenlediği il başkanları toplantısına katılan Vedat Mirmahmutoğulları, burada yaptığı konuşmada, hayvancılığa bu yıl için ayrılan yaklaşık 780 milyon YTL’lik desteğin ödenmesi için takvim belirleyeceklerini söyledi.

HERŞEYİ ANLATTI

TDSYMB il başkanlarının şikayetleri üzerine hayvan kaçakçılığı konusuna değinen Müsteşar Mirmahmutoğulları, hayvan kaçakçılığının önlenmesine yönelik tedbirler konusunda 3 aydır ilgili kurumlar ile çalıştıklarını bildirdi. Mirmahmutoğulları, hayvan kaçakçılarının, getirdikleri hayvanların millileşmesi için kendi kendilerini ihbar ettiğini, daha sonra hayvanların satışı için düzenlenen ihaleye de sadece kendileri girerek hayvanları aldığını anlattı. ankara (AA)

Geri dönüşe izin verilmiyor

AB’ye hayvansal ürün ihracatı için Trakya’nın hastalıktan ari bölge ilan edildiğini, buraya hastalık bulaşmaması için kurban bayramlarında Trakya’dan Anadolu’ya getirilen hayvanların geri dönüşüne izin verilmediğini anlatan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, bu hayvanların bedeli karşılığı kesilerek silahlı kuvvetlere veya Çocuk Esirgeme Kurumu’na verildiği kaydetti.

İhalede aldıklarında millileşiyor

VEDAT Mirmahmutoğulları, şöyle devam etti: "İhalede alınca hayvanlar millileşmiş oluyor. Böylece Türkiye’de serbestçe dolaşıyor. Bu yöntemi engellemek için 3 aydır müsteşarlar seviyesinde çalışıyoruz. Eğer imkan bulursak, Türkiye’de her ne suretle olursa olsun kulak küpesiz yakalanan hayvanların itlafını öngörüyoruz. Eğer kaynak bulursak bunu siyasi iradeye önereceğiz. İster kaçak olsun ister yerli hayvan olsun, kulak küpesi olmadan sevk edilirse itlaf edilecek. Kaçakçılık yolu önlenmiş olacak."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kaçakçıların cin yöntemi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:50
 • Guneş
  07:34
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:36
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı