Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  ‘Kaçakçı’ diyerek Türkleri vurmayın

  15 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 15 Şubat 2011 - 01:04

  İran’a resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İran tarafından kaçakçı oldukları iddia edilen Türklerin sınırda öldürülmesi olayını heyetlerarası görüşmelerde gündeme getirdi.

  Gül, bu kişilerin öldürülmeden engellenebileceğini belirterek, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’dan güvenlik makamlarını uyarmasını istedi. Gül, sınırdaki olaylar ile ilgili talebini iki ülke arasındaki güvenlik ve işbirliği ve terörle mücadele konusunun ele alındığı sırada dile getirdi. Gül, “Kanunsuz iş yapanları muhakkak ki takip etmek gerekir. Ama bu işin insani boyutu da var. Bu kişiler öldürmeden engellenebilir, güvenlik makamlarınızı uyarın” dedi. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da Gül’ün sözlerine katıldığını belirterek, iki ülke sınır yetkililerinin görüşmeler yapmasını istedi.

  2003’te uyarmıştım

  Gül, Ahmedinejad ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Ortadoğu ülkelerinde son dönemde yaşanan karışıklıkların sürpriz olmadığını belirterek, “Ben 2003 yılında Tahran’da, burada bir İslam Konferansı toplantısında konuşma yapmıştım ve şu değerlendirmede bulunmuştum, hiçbir ayrım yapmadan bütün ülkeler, hep beraber, hepimiz evlerimizin içini düzene koymamız gerekir.” Cumhurbaşkanı Gül, Ahmedinejad ile başbaşa görüşmelerinde iki ülke ilişkilerinin yanısıra İran’ın nükleer programı ve bölgedeki son halk ayaklanmalarıyla başlayan gelişmeleri ele aldıklarını söyledi. Gül, Ortadoğu’da ve İslam dünyasında çok önemli, köklü değişimler yaşandığını belirterek, “Bütün bu gördüğümüz olup bitenlerden arzumuz şu ki her ülkenin güçlü, halklarının onurlu ve daha mutlu bir şekilde çıkması ve bu süreçlerin kısa sürmesi” dedi.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 5 Yorum }
  • süleyman er. 15.2.2011 11:42:58
   İRANA KAÇAN KATİL HİZBULLAHCILARAMI MESAJ ACEBA.?
  • Halil Efe 15.2.2011 09:14:37
   BU KAÇAKÇILAR TÜRK DEĞİLKİ PKK.LI KAÇAKÇILAR BIRAKIN VURSUNLAR.
  • süleyman er. 15.2.2011 08:24:56
   ORADA SADECE EROYİN KAÇAKCISI pkk. LILAR VAR SN CUMHURBAŞKANI. TÜRK FALAN YOK ORADA KAÇAKCILIK YAPAN.
  • haluk bekir taşkesen 15.2.2011 08:11:37
   sayın cumhur başkanımız ülkedeki ölenlere sahib çıkamıyor ve salıverilmeleriiçin çıkan kanunu onayıb katilleri salarken irandanmı af bekliyor
  • ismail öksüz 15.2.2011 07:55:38
   Vurulanlar Türk değil ki...
  Sayfa Başı
  Haberlerdolar/TLKuyumcumevlid kandili ne zamanmevlid kandili hangi günrebiülevvel ayırebiülevvel ayı ne zamanaöf