Ege Haberleri

  Kaçak yakıt vurgunu operasyonu: 12 gözaltı

  İZMİR, (DHA)
  19.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’de özellikle kamyon, otobüs gibi büyük taşıtlara yasal olmayan yollardan üretilen akaryakıt satıldığı ihbarını alan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, üretim ve satış yerlerine baskın düzenledi, 12 kişi gözaltına alındı.

  Zanlıların madeni yağ üretim ruhsatları bulunan 5 fabrikada, 10 numara olarak bilinen yağlara solvent ve tiner karıştırarak akaryakıt elde ettikleri belirlendi. Şebeke elemanlarının daha sonra bu yakıtları özel düzenek kurulmuş olan petrol istasyonlarında, kamyon, TIR ve otobüslere sattıkları belirlendi.

  Şebekenin lideri olduğu önesürülen M.F.K.’nin geçmişte Mardin’de DYP’den bir beldenin belediye başkanlığı, AK Parti il yöneticiliği yaptığı öğrenildi. M.F.K.’nin, işleri nedeniyle Mardin’e gitmek için özel uçak kiralaması üzerine operasyonun erkene alındığı ortaya çıktı.

  Hayali ihracattan tutuklanmış

  Mardin’de 2006 yılında, Irak’a un ihraç edeceği gerekçesiyle TMO’dan ucuza buğday satın alarak 8.5 milyon dolarlık haksız kazanç elde ettiği için tutuklanan M.F.K.’nin, İzmir’de de başkaları adına 5 madeni yağ fabrikası kurulmasını sağladığı öğrenildi. Bu fabrikalar için sağlanan madeni yağların, solvent, tiner gibi maddelerle inceltildikten sonra da “Ucuz kaçak mazot” diye pazarlandığı saptandı.  Şebekenin bu yakıtı özellikle, kamyon garajlarının ve otogarın bulunduğu Işıkkent’te oto yıkama, otopark ve dinlenme alanı olarak kullanılan bölgelerde yer altına kurdukları depoya bağlı düzenekle sattıkları belirlendi. Şebekenin zaman zaman da minibüs içerisine kurdukları seyyar sistemle de yine yakıtı sattıkları ortaya çıktı.

  Yangınlara neden oluyor

  Madeni yağları inceltmek için tiner kullanan şebekenin, ÖTV’deki artış sonrasında yağları bu kez gazyağı ya da solventle incelttikleri, bunların da araçlarla sık sık yangınlara neden olduğu saptandı. Madeni yağı yaklaşık 1 TL gibi bir fiyata alan, işlemden geçirdikten sonra yakıt olarak 2.20 TL’den piyasaya süren şebekenin, çok sayıda büyük karayolu ulaşım firması müşterisi olduğu da polisin izlemesinde ortaya çıktı. Zanlılara yönelik 4 aydır sürdürülen takip sırasında 400 bin litre yakıta el konulduğu bildirildi. Şebekenin akaryakıt ticaretini not tuttukları ajandalara polis el koydu, ayrıca şirketlerin evraklarını da vergi denetmenleri incelemeye aldı. Zanlılardan kimya firması sahibi H.G.’nin PKK’ya yardım ve yataklık etmekten kaydının bulunduğu bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı