Kaçak ve kopyalanmış cep telefonu ayıplı mal

Hürriyet Haber
08.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 08.08.2006 - 01:24

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, kaçak ve kopyalanmış cep telefonlarının ayıplı mal olduğunu belirterek, bu durumdan dolayı mağdur olan tüketicilerin Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri’ne başvurabileceğini bildirdi.

Coşkun, 2813 sayılı Telsiz Kanunu ile kaçak veya elektronik bilgisi değiştirilmiş cihazların kullanımının yasaklanması ile beraber kullanımda bulunan çok sayıda mobil telefonun Telekomünikasyon Kurumu’nca kullanım dışı bırakıldığının kamuoyunun bilgisi dahilinde olduğunu hatırlattı.

ŞİKAYET VAR:

Ancak son günlerde Bakanlığa ulaşan şikayetlerden bu tür kaçak veya kopyalanmış ürünleri satanların tüketicileri muhatap almadıkları ve bu nedenle çok sayıda tüketici mağduriyeti yaşandığına dikkat çeken Coşkun, şunları söyledi: "4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu’nun ayıplı mallara ilişkin 4. maddesinde ayıp, tanımlanmıştır. Buna göre, hem satıcı tarafından vaad edilen hem de niteliği gereği malda bulunması gerekli niteliklere ilişkin ayıplar maddi, ekonomik veya hukuki nitelik taşıyabilmektedir."

SATICIYA BİLDİRİN:

Coşkun, kaçak veya elektronik bilgisi değiştirilmiş cep telefonlarının Telsiz Kanunu’nun 25. maddesi çerçevesinde kullanımının mümkün olmamasından dolayı, hukuki anlamda bir ayıp söz konusu olduğundan ayıplı mal olarak değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi. 4077 sayılı Kanun’un 4. maddesine göre tüketicinin maldaki ayıbı üreticiye veya ithalatçıya veya satıcıya bildirmesi gerektiğini hatırlattı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı