Gündem Haberleri

  Kaçak VCD'lerin Doğan Grubu ile ilgisi yok

  Hürriyet Haber
  30.12.2001 - 01:59 | Son Güncelleme:

  Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Uzan Grubu'nun gazetesi Star'ın dün manşetinden verdiği kaçak VCD haberini yalanladı ve "Olayın Doğan Grubu'yla ilgisinin olmadığını" açıkladı.

  Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Uzan Grubu'nun gazetesi Star'ın dün manşetinden verdiği kaçak VCD haberini yalanladı ve ‘Olayın Doğan Grubu’yla ilgisinin olmadığını' açıkladı.

  Keçeciler, Doğan Grubu'nun kaçak VCD player pazarladığına ilişkin haberiyle ilgili dün yaptığı yazılı açıklamasını, tüm basın organlarına gönderdi. Keçeciler, Star Gazetesi'nin haberinin içinde verdiği gerçeği çarpıtmasına da dikkat çekti, ‘‘Olayın Aydın Doğan, Hürriyet Gazetesi ve Yaysat Dağıtım Şirketi ile ilgisi bulunmamaktadır’’ dedi. Keçeciler'in açıklaması aynen şöyle:

  ‘‘Aydın Doğan'a Baskın başlığı altında 29 Aralık Cumartesi günü manşetten yayınlanan haber kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından açıklamaya muhtaç bulunmaktadır. Şöyle ki; İstanbul Gümrükler Muhafaza Kaçakçılık İstihbarat Takibat ve Narkotik ekiplerince İstanbul İkitelli İSTOÇ adresli depoda ve yükleme esnasında 34 UN 4207 plakalı kamyonette evsafına aykırı beyanname ve evrak ibrazı ile ithali gerçekleştirilmiş araçla birlikte piyasa değeri 131 milyar 220 milyon lira olan radyolu VCD player ele geçirilmiştir.

  Kaçakçılık olayı ile ilgili olarak da Mehmet oğlu 1966 doğumlu Hasan Türk ve Mehmet oğlu Nevşehir-Acıgöl doğumlu Mustafa Özer, düzenlenen tahkikat evrakları ile birlikte Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edilmişlerdir.

  Ancak; olayın İşadamı Aydın Doğan, Hürriyet Gazetesi ve Yaysat Dağıtım Şirketi ile ilgisi bulunmamaktadır. Kaldı ki, haberde belirtildiği gibi üzerinde Hürriyet logolu aracın sahibi olan zanlılar sözkonusu dağıtım şirketi ile çalıştıklarını, kalan zamanda da taşımacılık işi yaptıklarını beyan etmişlerdir.’’

  Yaysat: Bizimle ilgili değil

  Yaysat Dağıtım Şirketi de, Star Gazetesi'nde çıkan yalan haberle ilgili şu açıklamayı yaptı:

  ‘‘Önceki gün dinci bir gazetede yayınlanan şirketizle ilgili iddia, dün de Star adlı gazete tarafından kasıtlı biçimde iftiraya dönüştürülmüştür. İçinde kaçak VCD playerlar bulunan kamyon, şirketimizde ‘Taşaron' ilişkisi çerçevesinde çalışmaktadır. Yaysat, Türkiye'de yayınlanan çok sayıda gazeteyi dağıtmak için her yıl 619 kamyon sahibi ile taşaronluk anlaşması yapmaktadır. Bu kamyonlar Yaysat'ın mülkiyetinde değildir. Sahipleri tarafından işletilmektedir, gazete dağıtım işi dışında kalan zamanlarında, istedikleri işi yapabilmektedirler. Sözkonusu kamyonun taşıdığı VCD playerların şirketimizle en ufak ilişkisi yoktur. Nitekim Gümrük yetkililerinin yaptığı inceleme sonucunda, bu durum zabıtla tesbit edilmiştir. Ayrıca Gümrük Bakanlığı da dün yazılı bir açıklama yaparak, bu olayın Aydın Doğan ve Yaysat'la en ufak ilişkisinin bulunmadığını bildirmiştir. Yayın hayatına başladığı günden itibaren, sahip oldukları televizyon ve gazeteleri tam bir itira ve şantaj aracı olarak kullanan, bu yolla siyasileri, bürokratları ve işadamlarını sindirmeye çalışan Uzan Grubu'nun zihniyeti yalanlanan bu haberle bir kere daha kamuoyu tarafından anlaşılmıştır.’’
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı