Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kaçak suya hamam faturası

<B>KAÇAK</B> kullanımı alışkanlığa dönüştüren abonelerine cezaları katlayarak uygulayan İSKİ’nin, bu abonelere çıkardığı faturalar artık, 600 YTL’yi buluyor.

İSKİ’nin kabarık su faturalarından, kar yüzünden sayaçları buğulanan aboneler de nasibini alıyor. İSKİ şimdi, buğulanma yüzünden okuyamadığı sayaçlara, kıyaslama yöntemiyle fatura çıkartıyor.

İSKİ, İstanbul’da kaçak su kullanmayı alışkanlık edinen abonelerini artık, düzenlediği hamam faturalarıyla caydırmaya çalışıyor. İSKİ’nin kaçak su kullanımını alışkanlık edinen bu abonelere çıkardığı faturalar, cezaların katlanarak uygulanması sonucunda, 600 YTL’yi buluyor. Bu da, suyun en fazla kullanıldığı yerlerin başında gelen hamamların aylık fatura bedellerine ulaşıyor. İSKİ yetkilileri, son yıllarda uygulanan cezalar sayesinde, İstanbul’da kaçak kullanım oranının yüzde 60’dan yüzde 37’ye kadar indirildiğini söylüyor.

İSKİ’nin İstanbul’da toplam 3 milyon 300 bin abonesi bulunuyor. Bu aboneler için, yılda toplam 700 milyon metreküp su, şebekeye pompalanıyor. Ancak, pompalanan bu suyun 161 milyon metreküpü şebekedeki kaçaklar yüzünden abonelere ulaşmadan toprağa karışıyor. İstanbul’da kaçak kullanılan su miktarı da 259 milyon metreküpü buluyor. Tüm bunların sonucunda İSKİ, şebekeye verdiği 700 milyon metreküp sudan sadece 280 milyon metreküpüne fatura çıkartabiliyor. Bunun sonucunda kaçak su kullanımından kaynaklanan kayıp, yıllık 380 milyon YTL’yi buluyor.

DÖRT KAT CEZA: Kaçak su kullandığı tespit edilen abonelere, kullanılan su bedelinin yüzde 50’si oranında ceza, ilk faturalara yansıtılıyor. İkinci tespitte, bu kez ceza katlanarak uygulanıyor. Kaçak su kullanımını alışkanlık edinen abonelere ise uygulanan para cezası, dört kata çıkıyor. Abonelere çıkartılan 600 YTL’lik hamam faturalarını da bu cezalar oluşturuyor. Arkadaşımız Ayşegül Akyarlı, son dönemlerde İstanbul’da ki konut abonelerine çıkarılan yüksek su faturalarıyla ilgili olarak İSKİ yetkilileriyle görüştü.

ALIŞKANLIĞA DÖNÜŞTÜ: Kabarık su faturalarının nedenini kaçak su kullanımı ve sayaçlarda yaşanan buğulanmaya bağlayan yetkililer, ‘İstanbul’da ki bir çok abone, kaçak su kullanımını alışkanlık haline getirmiş durumda. Bu da, ilk tespitte uygulanan cezaların düşük oranlarda kalmasından kaynaklanıyor. Böyle olunca da, sürekli yeni yöntemler geliştirilerek, kaçak kullanım alışkanlık haline dönüşüyor’ dediler.

BUĞUNUN AZİZLİĞİ: İstanbul’da yaşanan kar yağışının, açık ortamda bulunan sayaçlarda buğulanmaya yol açtığına da dikkat çeken İSKİ Sayaç Okuma Daire Başkanlığı yetkilileri, ‘Bu okunamayan sayaçlarda son faturalar, kıyaslama yöntemiyle çıkartıldı. Bu da, son altı aylık su kullanımı baz alınarak yapıldı. Buğulanma çözülüp, sayaç okunur konuma geldiğinde, sorun ortadan kalkacak. Aradaki fark, abonelerin yeni faturalarından düşülecek’ dedi.

YENİ BÖLGELERE KAYDI: İSKİ, kaçak kullanımı önlemek amacıyla son yıllarda aldığı önlemler sonucunda yüzde 37’lere gerilettiği kaçak su kullanımını, yüzde 11’lere düşürmeyi hedefliyor. Kaçak kullanımın, merkezlerden İstanbul’da oluşturulan yeni yerleşim bölgelerine kaydığına dikkat çekiliyor. Bu bölgelerin başında da, Avrupa yakasında Büyük ve Küçük Çekmece Anadolu Yakası’nda da, Ümraniye, ve Pendik geliyor. Kaçak su kullanımının yaygın olduğu işyerleri arasında ise, Fatih, Beyoğlu ve Eminönü başı çekiyor.
X