Ege Haberleri

EGE

  Kaçak sigarayla mücadelede İzmir örnek olabilir

  Hürriyet Haber
  24 Temmuz 2015 - 01:37Son Güncelleme : 22 Temmuz 2015 - 14:55

  Türkiye ekonomisine her geçen gün büyük darbe indiren kaçak ürünlerin içeriğini ve bilinmeyen yönlerini gün ışığına çıkarmayı ve kaçak ürün kullanımının ekonomiye ve kamuya zararları hakkında farkındalığı artırmayı amaçlayan "Bilmediğin Gerçekler Var!" adlı kampanya sosyal medyada yankı uyandırmaya başladı.

  Çarpıcı istatistiklerin ve kaçak sigaranın Türk ekonomisine verdiği zararları tüm çıplaklığıyla gözler önüne çıkaran kampanya (www.bilmedigingerceklervar.org) hakkında konuşan İzmir Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Emin Bağcı, konuyla ilgili şunları söyledi:

  İZMİR ÖRNEK OLABİLİR

  Kamuya zarar veren, vergi kaybına neden olan ve istihdamın azalmasına yol açan kaçakçılık ile mücadele için son dönemde yasal olarak önemli adımlar atılmıştır. Ancak bu alanda bilincin artırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.Açık Tütün, Kaçak Sigara biz bakkalların gündeminden hiç düşmeyecek gibi görünüuot. Bu çerçevede bazı önlemler alınmaya başlandı fakat yine de tam anlamıyla yeterli değil. İzmir den örnek vereyim “Kemeraltı'nda yıllarca sorun olan seyyar satıcılık, yaşanan bazı olaylardan sonra sayın Valimizin talimatı ile 3-5 gün için de çözülmüş ve halen etkin şekildeki denetim sayesinde devam etmektedir”. Bu örneği vermemdeki neden Açık Tütün ve Kaçak Sigara ile mücadelede de aynı kararlılık sağlanırsa çözüme ulaştırırız, İzmir her konu da örnek olduğu gibi bu konu da da örnek olabilir.

  Kaçak sigarayla mücadelede İzmir örnek olabilir

  KAÇAK SİGARA İÇİN ACİL ÖNLEM ALINMALI

  Artan vergilerden dolayı sigara fiyatlarına gelen zamlar basında da görüldüğü gibi sigara satışlarındaki düşüşün sigara tiryakilerinin sigara içme alışkanlığını bıraktığı gibi bir algı oluşturulmakta fakat neden – sonuç ilişkisi yanlıştır. Sonuç olarak sigara satışı düşmüştür fakat nedeni kaçak sigara ve açık tütüne yöneliştir . Son zamanlarda kaçak sigara, açık tütün ve ürünleri satışı hızla artış göstermiştir. Odamız olarak üyelerimizden gelen şikâyetler, bizlerin denetimlerde veya özel yaşamımızda tespit ettiklerimizi, kaymakamlıklara ve ilgili kurumlara bildiriyoruz fakat yeterli olmuyor kurumlar genel olarak bir uygulama yapmıyor sadece kendilerine gelen şikâyetleri değerlendiriyorlar.

  Kaçak sigarayla mücadelede İzmir örnek olabilir


  ETKİLİ DÜZENLEMELER YAPILMAYA BAŞLANDI

  Kaçakçılık kanununda yapılan son değişiklik ile kaçakçılık suçuna verilecek cezalar artırılarak yeniden belirlendi. Düzenleme ile eskiden 2 yıl olan hapis cezası alt sınırı 3 yıla çıkarıldı ve kaçakçılık suçlarına hapis cezasının uygulanmasının önü açıldı. Hapis cezalarının artırılmasının hemen ardından ise ihbar yolu ile yakalamalara ikramiye verilmesine ilişkin bir kanun değişikliği gerçekleşti. Ücretsiz ALO 136 ihbar hattı vatandaşa hizmet etmeye devam ediyor. Esnafı iş, devleti vergi geliri kaybına uğratan ve sağlık politikalarına da ciddi zarar veren kaçak sigara ile mücadelede esnafımızı umutlandıran önemli adımlar atıldı. Cezaların caydırıcılığının artırılması, suçluların elini kolunu sallaya sallaya sokaklarda dolaşmasını engelleyecek. Alınan bu önlemler esnaf açısından oldukça memnuniyet verici olmakla birlikte, çabaların kesintisiz sürdürülmesi son derece önemlidir.


  ELİMİ TAŞIN ALTINA KOYARIM

  Üzerimize düşen her görevde de elimizi taşın altına koyacağımızı belirterek İlimizde Oluşturulan ilgili konulardaki komisyonlarda Odamızın seçeceği temsilcinin de yer alması, Valiliğimizin önderliğinde Kolluk Kuvvetlerini, kurumları, ilgili kanunla hakkında bilgilendirme toplantısı, seminer vb. yapılması ve her yıl yenilenmesi, Valimiz talimatı ile genel denetimler yapılması İlimizde halk sağlığı tehdidinin önüne geçilmesi, Gençlerimizin sigara alışkanlığına başlamaması, Kanuna aykırılığın giderilmesi, kurallı ticaret hayatı, kayıt dışılığın giderilmesi, kaçakçılığın önüne geçilmesi, sağlıklı toplum yaratılmasına önderlik edecektir.

  Ayrıntılı bilgi için

  http://www.bilmedigingerceklervar.org/

  Kaçak sigarayla mücadelede İzmir örnek olabilir


  Etiketler: Kaçak , Kaçak sigara , bakkal
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı