MALATYA HABERLERİ

Kaçak Seyahat Acentelerine Denetim

IHA
27.08.2015 - 17:28Son Güncelleme :

KAÇAK SEYAHAT ACENTELERİNE SIKI DENETİM

IHA

1618 sayılı Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanunu uyarınca, kaçak seyahat acenteliği ve belgesiz rehberlik faaliyetini önlemek amacıyla denetimler başlatıldı.
Valilik tarafından oluşturulan bir komisyon tarafından şehrin muhtelif yerlerinde denetimler başladı. Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Turizm Şube Müdürü Ali Cengiz başkanlığındaki komisyon, Kültür ve Turizm Müdürlüğü personeli, Vergi Dairesi yetkilisi, emniyet yetkilileri ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Fırat Bölgesel Yürütme Kurulu temsilcisinden oluşuyor.
TÜRSAB Fırat Bölgesel Yürütme Kurulu Temsilcisi Ufuk Baran, ilgili kanun hükümlerine göre bir seyahat acentesinin, “Kar amacı ile turistlere turizm ile ilgili bilgiler vermeye, paket turları ve turları oluşturmaya, turizm amaçlı konaklama, ulaştırma, gezi, spor ve eğlence hizmetlerini görmeye yetkili olan, oluşturduğu ürünü kendi veya diğer seyahat acenteleri vasıtası ile pazarlayabilen ticari kuruluş” olduğunu belirtti. Baran, “Turizm hizmeti alan vatandaşlarımızın belgesiz tur düzenleyen, belgesiz rehberlik hizmeti sunan işletme ve kişilerden uzak durması gerekmektedir. Bu tür faaliyetlerde bulunanlar çeşitli cezai müeyyidelerle karşılaşırken, yasadışı hizmete para ödeyen vatandaşlarımız da mağduriyet yaşayabilir” dedi.
Baran, denetimlerin sadece kaçak faaliyetlerle sınırlı olmadığını belirterek, “Turu yapan veya ilgili hizmeti sunan işletme belgeli dahi olsa bazı kriterlere uymak zorunda. Bu hükümler yasada açık biçimde belirtilmiş. Acente bu hükümlere uymadan tur düzenliyorsa bunun da cezaları mevcut. Tüm bunlar turizmde hizmet kalitesini yükseltmek ve hizmeti alan müşterinin mağdur olmaması adına yapılan denetimlerdir. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü ve Maliye yetkilileriyle uyum içerisinde çalışıyoruz. Bu denetimlerin Malatya turizmi açısından yararlı olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden Kaçak Seyahat Acentelerine Denetim hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ağustos 2015 tarihinde saat 17 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kaçak Seyahat Acentelerine Denetim haberi güncellenecektir.

MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:27
 • Guneş
  07:09
 • Öğle
  12:24
 • İkindi
  15:01
 • Akşam
  17:18
 • Yatsı
  18:48
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı