Ege Haberleri

EGE

  Kaçak okulda kaçak eğitim

  Hürriyet Haber
  13 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 13 Eylül 2000 - 00:01

  BALIKESİR'de, DYP'li Belediye Başkanı Sami Gökdeniz döneminde, Özel Kalem Müdürü Necati Özşay tarafından Bursa yolu çıkışında 15 dönümlük alana yaptırılan 40 derslikli trilyonluk Özel Işık İlköğretim Okulu, ruhsat alınamayınca Şadi Tatlı ve ortaklarına devredildi. Okul, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün izni olmamasına karşın, önceki gün törenle 2000-2001 eğitim yılını açtı. Tatlı, yasal tüm gerekleri yerine getirdiklerini ancak okula sürekli engel çıkarıldığını ileri sürdü. Tatlı, okulun eğitime başlamasında katkısı bulunuduğunu ileri sürdüğü 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Milli Güvenlik Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı ve Bayındırlık Bakanlığı'na teşekkür etti.

  Okul açılamaz

  MİLLİ Eğitim Müdürü Alpaslan Peker, gerekli düzenlemeleri yerine getirmeyen Özel Işık İlköğretim Okulu'nun eğitime başlamasının mümkün olmadığını söyledi. Okul yönetiminin geçen yıl yeni binaya taşınma ve lise bölümü eklenmesi için yazılı talepte bulunduğunu kaydeden Peker, başvurunun bu yıl da tekrarlandığını, binanın yapı kullanma izni olmadığı için nakil isteminin kabul edilemeyeceğini, lise için de kayıt yapılamayacağını kaydetti.

  OKUL için 3 müfettiş görevlendiren Peker, ‘‘Okulun ruhsatı, eğitim izni yok. Kaçak eğitim yapılıyor. Buna izin veremeyiz. Raporlar doğrultusunda okulu kapatacağız’’ dedi. Peker, okul yönetimi ve kurucuları hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.

  Vali: Terbiyesizlik

  VALİ Utku Acun da okulun izinsiz eğitime başlamasına sert tepki gösterdi, ‘‘Terbiyesizlik’’ olarak değerlendirdi. Acun, ‘‘Kimse hukukun üstünde değildir. Bu işi yapanlar adalet önünde hesap verecek’’ dedi. Belediye Başkanvekili Hasan Bacakoğlu ise bölge imara açık olmadığı için okula ruhsat vermelerinin sözkonusu olmadığını açıkladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı