"Melis Alphan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melis Alphan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melis Alphan

"Kaçak ocaklarda ölümler kesintisiz şekilde devam ediyor"

Zonguldak'ta TTK'nın kiracısı bir maden şirketinin sahibinden mektup

Esas tartışmamız gereken konuyu Zonguldak'ta TTK'Nın (Türküye Taşkömürü Kurumu'nun kiracısı bir maden şirketinin sahibi bana bir mail'de anlatmış. Çok doğru bir konuya dikkat çektiği için paylaşıyorum. Buyrunuz...
"Adım Ümit Velioğlu, mimarım.
Zonguldak ta TTK nın kiracısı konumunda rödevans yöntemiyle üretim yapan yaklaşık 20 firmadan birinin sahibiyim. Aynı zamanda bu firmaların bir araya gelerek kurmuş olduğu dernekleri MESİAD (Maden ve Enerji Sanayicileri İş Adamları Derneği) başkanlığını yürütmekteyim.
Yazılarınızın satır aralarından ülkemizdeki madencilik gerçeklerine başka basın mensuplarına göre daha çok hakim olduğunuz algılanıyor. Özellikle madenciliğin bir de kaçak üretim yönüne vurgu yapmanız çok önemli.
Fazla kamuoyuna yansımamakla beraber kaçak ocaklarda ölümler kesintisiz bir şekilde devam ediyor ve belki de her yıl onlarca ölüm gerçekleşiyor.
Fakat bu ölümler genelde birer ikişer olduğu için ulusal basının fazla ilgisini çekmiyor.
Kaçak üretim Zonguldak’ın en büyük açmazlarından biri ve 30 yıldır çözülemiyor.
Kanun hakimiyetini sağlayıp kaçak ocak sorununu çözememişiz ki yasal olanları nasıl sorunsuz bir şekilde yönetelim?
Bu kanayan yaralar hem firmalarda hem de çalışanlarımızda büyük bir yılgınlık ve moral çöküntüsü yarattı. Adeta işveren-çalışan herkes bu işi zoraki yapıyor. Çözüm önerilerine ilişkin somut birçok fikrimiz var ancak devletin tarafları bir araya toplayarak yapacağı istişare ve çalıştaylarla en ideal çözümleri üretmesini bekliyoruz.
Bizlerin de Zonguldak’ta çok büyük sorunlarımız ve açmazlarımız var.
TTK her sene 550 milyon TL gibi artan bir zarar açıklarken bizlerden ise ton başı 30 TL gibi rödevans parası ödeyerek kar etmemiz ve işimizi en güvenli bir şekilde yapmamız bekleniyor.
Bir an önce bu taşeronluk sistemi (rödevans) sona erdirilerek sahaların ruhsatları ve tüm sorumluluğu firmalara verilmelidir.
Ülkemizde en büyük maden işletmelerinden biri olan, karlılığı çok yüksek olan ve iş güvenliği yatırımlarını en azından diğer işletmelere göre daha iyi yaptığı bilinen bir işletmede böyle bir facia yaşanabiliyorsa geride patlamaya hazır onlarca yer altı kömür işletmesi var demektir."
X