« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kaçak Laura Karayipler'de bulundu

Yelkeniyle tek başına solo dünya turuna çıkmak isteyen genç mahkeme tarafından engellenmişti. Teknede tek başına yapılan dünya seyahatin de en genç yelkenci olmayı hedefleyen Laura’nın bu yüzden evden kaçtığı düşünülmekte.

ARİF ERDEM
SON GÜNCELLEME

Bankadan çektiği 3 bin 500 Euro ile geçtiğimiz Cuma günü ortadan kaybolmuştu. 14’ lük  Dekker'ın, Karaipler'deki Hollanda'ya ait Hollanda Antilleri olarak adlandırılan adalardan, St. Maarten adasında  yakalandığı ve en yakın zamanda Hollanda'ya döneceği açıklandı. 14 yaşındaki yelkenci kızın nasıl bulunduğu ise netleşmedi. Ailesi, Laura’nın bu dünya seyahati isteğini olumlu karşılamakta, destek vermekte. Ailesinin polise kayıp başvurusu yapmasından sonra kaçtığı anlaşılan Laura Dekker, tek başına dünya turuna çıkmasına karşı gelen Hollanda Çocuk Koruma Bürosu'nun denetimi altında babasıyla birlikte yaşıyordu.

 
Dekker'in, Sent Maarten'da bulunduğunu doğrulayan çocuk bürosu, 14 yaşındaki kızın şu anda adada polis gözetiminde olduğunu, en yakın zamanda Hollanda'ya getirilerek, kendisine uygun, denetim altında tutulacağı yeni bir ikamet adresinin tespit edileceğini duyurdu.  

 
Dekker'ın, tek başına dünya turuna çıkma isteğinin, çocuk bürosunun girişimleri neticesinde mahkeme tarafından engellenmesinden sonra bunalıma girdiği ve bu yüzden kaçtığı sanılıyor. Mahkemenin kararından sonra gözetim altına alınan genç kızın bunalıma düştüğü iddiası, Dekker'ın sözcüsü tarafından da doğrulandı. Laura'nın, bu karardan sonra kendini bir kenara atılmış gibi düşündüğünü belirten sözcü, "Herkes ona karşıymış gibi bir ruh haline sahipti." dedi. Kaçma olayının kendilerini de şaşırttığını kaydeden aile , Laura'ya birisinin yardım etmiş olabileceğini ileri sürdü.
Laura Dekker, 'yelkenle dünya turu yapan en genç kişi' unvanına sahip olmak için bu yolculuğa soyunduğunu dile getirmişti. Ailesinin onay verdiği genç kız, 1 Eylül 2009'da okyanus geçebilecek 8 metrelik  teknesi Gruupy ile solo olarak iki yıl sürecek yolculuğa çıkmak için denize açılmayı düşlerken ,Çocuk Koruma ve Gençlik Bürosu engeliyle karşılaştı.
Utrecht Çocuk Mahkemesi’nin kararında gerekçe, “Bu yaştaki bir çocuğun iki yıl sürecek dünya turu sırasında karşılaşabileceği tehlikelerin, gelişimine büyük zararlar verebileceği dikkate alınarak bu yasak getirilmiştir” denilmişti..Yolculuk sırasında Laura ya eskort edecek başka bir teknede bulunacaktı.Yaşının küçük olduğunu ve tura tek başına çıkmasının tehlikeli olacağını ileri süren iki kurum da mahkemeye başvurarak genç kıza engel olmuşlardı. Hollanda kamuoyun da ise  ailesi  suçlamaların boy hedefi haline geldi  Laura’nın. ,Utrecht bölgesi polis sözcüsü Bernhard Jens, evden kaçma olayı için 14 yaşına basan yelkenci Laura Dekker’in teknesinin rıhtımda demirli durduğunu, kızın da gözetim altında tutulduğu halde  evden kaçtığını ,Hollandaya gelince tekrar  2010 yılı Ekim ayına kadar gözetim altında tutulacağını  söyledi, .Hollanda vatandaşlığı ile beraber  Yeni Zelanda ve Alman pasaportlarına da sahip olan Dekker, bu karardan sonra hayal kırıklığı yaşamıştı. Önüne konulan engellere rağmen bu hayalini gerçekleştirmek istediğini ve bu yüzden gerekirse Hollanda'daki ikamet kaydını silip Yeni Zelanda'ya yerleşmeye,teknesinin bayrağını değiştirmeye hazır olduğunu açıklayan Laura, 2010'un Ekime kadar Hollanda Gençlik Bürosu'nun gözetimi altında yaşamak zorunda. Genç yelkencinin pruvası nate rüzgarı kolayına olsun diyoruz

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler