Kaçak işçiyle mücadele mitingi

Hürriyet Haber
20 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 20 Eylül 1998 - 00:01

Hükümetin kaçak işçiliği azaltmak, sigortalı işçi çalıştırmayı yaygınlaştırmak için başlatacağı büyük mücadelenin startını Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit verecek. Kayıtdışı ekonominin parçası olan kaçak işçiliğe karşı açılan savaşta, Çalışma Bakanlığı ve SSK Genel Müdürlüğü yanında, işçi, işveren ve esnaf konfederasyonları da etkin rol alacaklar. Bu savaş ‘Sigortalı çalış, sigortalı çalıştır’ sloganı ile başlatılacak.

Kampanya ile yaklaşık 5 milyon sigortalıya karşılık, 4.5 milyon da sigortasız kaçak çalışan işçinin sigortalanması hedefleniyor. Kaçak işçilik, kayıtlı işçinin de en çok olduğu sanayi kenti İstanbul'da yoğun olduğu için, kampanya da bu ilin sanayi merkezlerinden Merter'de bugün yapılacak mitingle başlayacak. Toplantıya Ecevit'in yanı sıra, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nami Çağan, Türk-İş Başkanı Bayram Meral, Hak-İş Başkanı Salim Uslu, DİSK Başkanı Rıdvan Budak ve işveren sendikası TİSK'i temsilen ise Başkanvekili Necmettin Öztemir katılacak. Toplantıda TESK'i de Başkan Derviş Günday'ın temsil etmesi bekleniyor.

KAYIT BÜROLARI

SSK Genel Müdürlüğü de, kampanya çerçevesinde sigortasız işçilerin sigortalı olmalarını kolaylıkla sağlamak için kayıt büroları oluşturacak. Bürolar sanayinin yoğun olduğu dört merkezde kurulacak. TİSK Başkanı Baydur, bu büroların sürekli hale getirilmesini önerdi. Ancak, SSK personel yetersizliği nedeniyle bu öneriye olumlu yanıt veremedi. Kaçak işçileri sigortasız yapma bürolarının açılacağı ve hizmet vereceği semtler şöyle:

İmes Sanayi Sitesi: Ümraniye, Dudullu, Üst Bostancı, Küçükbakkalköy, İçerenköy ve çevre semtler.

Yeni İstanbul Çarşısı: Ümraniye, Bağlarbaşı, Üsküdar ve çevre semtler.

Atatürk Sanayi Sitesi: Maslak, Levent, Şişli, Maslak ve çevre semtler.

Doğu Sanayi Sitesi: Yeni Bosna, İkitelli, Sefaköy ve çevre semtler.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı