Kaçak işçiliğe karşı büyük savaş İstanbul'dan başlıyor

Hürriyet Haber
06.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, iş teftiş ve SSK müfettişleri ile işçi ve işveren kuruluşlarının da katılımıyla İstanbul'da kaçak işçiliğe karşı savaş başlatacak. Bakan Nami Çağan, 200 bölgeye ayrılan İstanbul'da 160 müfettişin aynı anda denetime çıkacağını belirterek, ‘‘İşverenlere çalıştırdıkları işçileri sigortalı yapmaları için bir ay süre tanıyacağız’’ dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçi ve işveren sendikaları ile meslek kuruluşlarının da katkılarıyla kaçak işçiliğe karşı topyekün savaş başlatılıyor.

Çalışma Bakanı Nami Çağan, kaçak işçiliğe karşı savaşta İstanbul'un pilot il seçildiğini belirterek, ‘‘160 müfettiş aynı anda denetime çıkacak. Denetim öncesinde işverenlere çalıştırdıkları işçileri sigortalı yapmaları için bir aylık süre tanıyacağız’’ dedi.

DİĞER İLLER SIRADA

Çağan, Türkiye'nin kanayan yarası olan kaçak işçilik sorununu ortadan kaldırmak için İstanbul'u kapsayan pilot uygulamanın ardından mücadelenin Ankara, İzmir ve diğer tüm illere yayılacağını söyledi. Etkin denetimi sağlamak amacıyla İstanbul'u 200 coğrafi bölgeye ayırdıklarını anlatan Çağan, denetim ekiplerinin her gün önceden belli olmayan bir veya bir kaç bölgeyi denetleyeceğini bildirdi. Çağan, Mayıs'ta başlayacak bakanlık denetimleri için işçi, işveren sendikaları ve meslek kuruluşlarıyla sıkı bir işbirliği yapılacağını açıkladı.

İstanbul'daki denetimin Gaziosmanpaşa, Eyüp, Esenler, Avcılar, Merter, Topkapı, Kağıthane, Bakırköy, Şişli, Çağlayan, Ümraniye, Kadıköy ve Kartal bölgelerindeki metal, döküm, tekstil, konfeksiyon, ağaç işleri, plastik ve ayakkabı işyerlerinde olmak üzere, yaygın ve yoğun denetim yapacağını kaydetti. Denetimlere 80 bakanlık iş müfettişi, 80 de SSK-Sigorta Müfettişi olmak üzere toplam 160 müfettişin katılacağını bildiren Çağan, şunları söyledi:

‘‘İstanbul'daki 200 bölgeden en az 20'sinde yaygın denetim uygulanacak. Hangi bölgelerin denetleneceği önceden belli olmayacak, o gün denetlenecek bölgeler her sabah bilgisayar kurasıyla saptanacak. Böylece yaygın denetim süresince her gün her bölgenin denetim bölgesi olabileceği ortaya çıkmakta ve işverenlerin karşı karşıya oldukları bu denetim riskini üstlenmeden kaçak işçilerini sigortaya bildirmelerini bekliyoruz.’’

BİR AY SÜRE

İşverene, denetimden bir ay önce duyuru yapılarak süre tanınacağını, bu bir aylık sürede gazete ve televizyonlar aracılığıyla yoğun bir kampanya yürütüleceğini belirten Çağan, kayıtdışı istihdamın çalışma yaşamının en önemli sorunlarından biri olduğunu anımsattı. Kaçak işçilikle mücadele için hazırladıkları tasarılarda etkin önlemler bulunduğunu bildiren Çağan, ‘‘Denetim öncesinde işçi işveren sendikaları ve meslek kuruluşları yetkililerinin katılımıyla İstanbul'da bir değerlendirme toplantısı yapacağız. Bu toplantıda kaçak işçilikten de, bunun yarattığı haksız rekabetten yakınan sosyal tarafların önerileri dikkate alınacak’’ dedi. Bu kampanyanın asıl hedefinin ceza vermek olmayıp, kayıt dışındaki işçileri sosyal güvenlik kapsamına almak olduğunu anlatan Çağan, 506 sayılı SSK yasasına göre her işverenin işçisini, çalıştırdığı ilk günden itibaren en geç bir ay içerisinde sigortalamak zorunda olduğunu anımsattı.

Çağan buna rağmen özellikle küçük ve orta ölçekli işyerlerinde çok sayıda işçinin sigortasız çalıştırıldığını, bazı işçilerle ilgili bildirimlerde ise ücretlerin ve çalışma gün sayılarının gerçekten eksik gösterildiği örneğini verdi. Halen SSK'ya tabi dört milyon 850 bin aktif sigortalı bulunduğunu bildiren Çağan bir bu kadar da sigortasız işçi olduğunun tahmin edildiğini kaydetti.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı