Kaçak işçi başına 2.5 milyar ceza

Hürriyet Haber
29.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 29.12.2000 - 00:01

Yabancı kaçak işçilerin çalışma koşullarının denetlenmesi ve izne bağlanması amacıyla hazırlanan yasa taslağı ile izinsiz yabancı işçi çalıştıran işverenlere, çalıştırdıkları işçi başına 2 milyar 500 milyon lira idari para cezası verilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca hazırlanan yabancı kaçak işçilerin çalışma koşullarının denetim altına alınması ve izne bağlanmasını öngören yasa taslağı, Bakanlar Kurulu'na sunuldu.

Taslağa göre, izinsiz yabancı işçi çalıştıran işverenlere, çalıştırdıkları işçi başına 2 milyar 500 milyon lira idari para cezası verilecek. Türkiye'de bağımlı (bir işverenin yanında) izinsiz çalışan yabancı işçilere ise 500 milyon lira, bağımsız çalışan yabancı işçilere ise 1 milyar lira idari para cezası uygulanacak. Bu işlemlerin tekrarı halinde ise gerek işveren, gerekse işçilere uygulanan para cezaları bir kat artırılacak. Kaçak yabancı işçi çalıştırdığı belirlenen işveren, yabancı işçi ile varsa eşi ve çocuğunun Türkiye'deki konaklama ve ülkelerine dönme masraflarını üstlenecek.

Taslağa göre, Türkiye'de çalışmak isteyen yabancı işçiler, çalışmaya başlamadan önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan çalışma izni alacaklar. Yabancı işçilerin çalışma süreleri 1 yıl olurken, bu süre aynı işyerinde ve meslekte çalışmak koşuluyla uzatılabilecek.

Türkiye'de 5 yıldan fazla süre kesintisiz ikamet eden yabancı işçi ile birlikte beraberinde Türkiye'ye getirdiği eş ve çocuklarına da genel çalışma izni verilecek.

1 milyon yabancı kaçak işçi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Türkiye'de şu anda yaklaşık 1 milyon dolayında yabancı kaçak işçi bulunduğunu ve bu işçilerin ağırlıklı olarak Romanya, Moldova, Rusya, İran ve Uzakdoğu ülkelerinden Türkiye'ye geldiğini bildirdi.

Türkiye'de 1 milyon kaçak yabancı işçi bulunmasının, aynı sayıdaki Türk gencinin iş bulmasına engel olduğuna dikkati çeken Okuyan, kaçak yabancı işçilerin denetim altına alınmasına ilişkin hazırladıkları yasa taslağını Bakanlar Kurulu'na sunduklarını söyledi.

Taslağın, 2001 yılında öncelikli olarak TBMM'ye sevkedileceğini ve Meclis'ten bir an önce yasa olarak çıkarılacağını vurgulayan Okuyan, şöyle konuştu:

"Yasanın çıkması ile birlikte Türkiye'de kanayan yara haline gelen bu sorunu kökünden çözeceğiz. Taslakta izinsiz yabancı işçi çalıştıran işverenlere çok ağır para cezaları getiriyoruz.

1 milyon dolayındaki yabancı kaçak işçi, hem ekonomimizi olumsuz etkiliyor, hem de gençlerimizin iş bulmasını engelliyor. Artık yabancı işçi çalıştırmak çok sıkı bir denetime tabi olacak." (aa)

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı