Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Kaçak çay içenler dikkat

  20 Mart 2012 - 11:21Son Güncelleme : 20 Mart 2012 - 13:25

  ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Türkiye'de geçen yıl 2 bin ton civarında gümrük kaçağı çay yakalandığını ancak yakalanamayan miktarın bundan çok daha fazla olduğunu belirterek, “Bizim çayımızda yabancı madde kesinlikle yok ancak kaçak çayların hepsinde haşere zehiri, yani pestisit var. Bu da kanserojendir” dedi.

  Sütlüoğlu yaptığı açıklamada, kaçak çayın engellenmesi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından etkin önlemler alındığını, bu kapsamda gümrük kapılarında detektör köpekler kullanılmaya başlandığını anımsattı. 

  "KAÇAK ÇAYLARDA HAŞERE ZEHİRİ VAR"

  ÇAYKUR olarak daha önce 3 detektör köpek alarak Gümrük ve Muhafaza Genel Müdürlüğüne verdiklerini, ileride 3 detektör köpek daha almayı planladıklarını anlatan Sütlüoğlu, böylece kaçak çayla mücadeleye destek vermeye çalıştıklarını ifade etti.

  Detektör köpeklerin, araçların gizli bölmelerine ya da yükler arasına saklanan kaçak çayları yakalayarak kaçak çayla mücadeleye önemli katkı sağladığını vurgulayan Sütlüoğlu, “Kaçak çaya öncelikle halkın sağlığı için dikkat etmek gerekiyor. Çünkü kaçak çay ile hem sağlığımızdan hem paramızdan oluyoruz” dedi.
  Sütlüoğlu, geçen yıl 2 bin ton civarında kaçak çay yakalandığını ancak yakalanamayanın çok daha fazla olduğunu ileri sürerek, şunları söyledi:

  "KENDİLERİNİ DÜŞÜNMÜYORLARSA ÇOCUKLARINI DÜŞÜNSÜNLER"

  “Kaçak çay genelde damak tadı alışkanlığından dolayı tercih ediliyor ama içinde nelerin olduğu belli değil. Aslında bunların satılması yasak ancak bir şekilde piyasaya sunuluyor. Vatandaşların ne aldığına dikkat etmesi, bilenen, tanınan markaları tercih etmeleri gerekiyor. Bizim çayımızda yabancı madde kesinlikle yok ancak kaçak çayların hepsinde haşere zehiri, yani pestisit var. Bu da kanserojendir. Pestisitin pek çok zararı var, hastalıklara neden oluyor. Kaçak çayı içen vatandaşlarımız belki kendilerini düşünmüyor ama çocuklarını, torunlarını düşünmeleri lazım. Bu bir nesli tehdit eden önemli bir olay. Vatandaşlarımızın dikkat etmesi lazım.”

  Doğal ve sağlıklı olduğundan dolayı tüketicinin Türk çayının tercih etmesi gerektiğini söyleyen Sütlüoğlu, kaçak çayın yoğun olarak satıldığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde damak tadına uygun çay üretimi yapmak için de çalıştıklarını ifade etti.

  "KAÇAK ÇAYIN YURDA GİRİŞİNİ ENGELLEMEK"

  Rize Ticaret Borsası (RTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan da sektörü tehdit eden en önemli sorunlardan birinin kaçak çay olduğunu anlatarak, “Bugüne kadar kaçak çayla yurt içinde dağıtım sırasında mücadele edildiğini ancak en önemli konu kaçak çayın yurda girişini engellemek” dedi.

  Kaçak çayın yurda girdikten sonra bir şekilde dağıldığını söyleyen Erdoğan, “Yapacağımız çalışmayla kaçak çayın hem yurda girişi hem de dağıtımını engellemeye çalışacağız. Mücadelenin bu şekilde devam etmesi halinde belki kaçak çay girişi tamamen bitmeyecek ancak yılda 10-15 bin tona inmesi bile sektöre büyük katkı sağlayacak. Türkiye'ye yılda 50 bin ton civarında kaçak çay girdiğini tahmin ediyoruz.”

  Erdoğan, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yönelik çay üretme konusunda çalışma yapılması gerektiğini de ifade ederek, bu nedenle yörenin damak tadına uygun yeni ürünler geliştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 37 Yorum }
  • besim özel 20.3.2012 16:43:24
   Yorumlar arasında toz çay şikayetine fazlaca rastladım.Bilinenin aksine toz çay aromatik yönden yaprak çaydan daha iyidir.Depolama hatalarından kaynaklanan yabancı tozların bulaşması konumuzun dışındadır ve çok nadir bir olaydır.
  • former mruniverse 20.3.2012 15:28:47
   kaçak çayın yakalandığı yerlere şaşırmamak lazım klasik kaçakçılık bölgeleri:gaziantep,kilis,urfa,adana,şırnakoranın insanları bu radyasyonlu çaya alışmışlar adam memleketimin çayı! diyo
  • Şefik Erol Akaoğlu 20.3.2012 15:23:48
   Hopa Kemalpaşa çay fabrikasını geçtiğimiz yıllarda gezdim ve gördüğüm kadar çay yaprakları bir çok işlemden geçtikten sonra çaylar kalite sırasına göre 6-7 çuval dizildiğini gördüm.Yetkiliye sordum: Kaçıncı sıradaki çayları içiyoruz?Aldığım cevap: 4ve 5.sıradakiler.1-3 sıradakiler ihraç ediliyor.
  • Murat Can 20.3.2012 15:23:02
   Yaşım 30 yani 25 yildir kaçak çay içiyorum geçen gün doktordan geldim turp gibi sağlamsın dedi. Çaykur genel müdürü beye yafsiye ederim. gelsin oda kaçak çay içsin. olan hastalığıda iyileşir. karadeniz bölgesindeki vatandaşlarımızda neden acaba güatir denen hastalık daha fazla. çernobilden sonra .
  • AGNOSTİK FenerbahCHE 20.3.2012 14:52:57
   Bu beyanata asla inanmiyorum . Imkanim olsa sadece kacak cay icerim.
  • caner dedeman 20.3.2012 14:52:42
   suriyede kacak cay geliyormus yahu karadeniz cayi en iyi cay kacak cay kuflenmis bozulmus guzel diye millete kaziklaniyor
  Sayfa Başı
  Haberlerkısmetse olur 8 aralıkkısmetse olur kim elendio hayat benimo hayat benim yeni bölümo hayat benim son bölüm fragmanıo hayat benim yeni bölüm fragmanıo hayat benim 113. bölüm fragmanı