Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kaçak avcı, bekçiyi öldürdü

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Metin SERTOĞLU

Türkiye'nin uluslararası koruma alanı olarak kabul edilen, Kuş Cenneti Kayseri Sultansazlığı'nda avcılık tamamen yasaktır. Orman ve Jandarma Teşkilatı'nca sıkı biçimde gözetim altında tutulmasına rağmen, zaman zaman kaçak avcılık olaylarına rastlanmaktadır. Nitekim sulak alanlara yakın Sindel Höyük Beldesi avcılarından, daha önce de kaçak avcılıktan yakalanıp tüfeğine el konulan 43 yaşında 4 çocuk babası Hacı Bekir Çobanoğlu kuşların yavrulama döneminde olmalarını umursamadan gizlendiği sazlar arasında kaçak eylemini sürdürürken, çevreden sorumlu orman bekçileri tarafından etrafı kuşatılmıştır. Üç orman bekçisinden kurtulamayacağına anlayan kaçak avcı, silahını aynı köylüsü bekçi İsmail Somuncu'ya çevirip, yakın mesafeden ayaklarına ateş edip dizinin parçalanmasına neden olmuştur.

Traktöre bindirilen yaralı bekçiye acil yardım aranırken, traktörün çamura saplanması sonucu 3 saate yakın bir zaman kaybı olmuştur. Kanamalı halde Develi Sağlık Ocağı'na ulaştırılan yaralı için ayağını kesmekten başka çareleri olmadığı ancak ayağı kurtarmak için gerekli operasyonun Kayseri'de yapılabileceği ifade edilip, yaralı bekçi tekrar ambulansa konulup Kayseri yollarına düşülmüştür. Sonuçta hastaneye varılmış ama hastanın kan kaybından soluğu tükenmeştir.

ARAÇSIZ, GEREÇSİZ ÖLÜME TERK

Bekçi İsmail, amirleri tarafından çok sevilen, dürüst ve görevini hiç aksatmadan, kayırmaca yapmadan sürdüren 46 yaşında 6 çocuk babası bir ormancı. Kuşların canını kurtarayım derken, kendi canından olup, eşini dul, çocuklarını öksüz bıraktı. Katil köylüsü Hacı Bekir Efendi yaptığına şimdi bin pişmandır ama nafile, giden geri gelmeyecek! Eminim ki bekçiyi öldürmek niyetinde değildi, kasıtlı olarak ayağına nişan alıp, hem bekçiden geçmişten kalan ahını çıkaracak, hem de suçluların babası babası CMUK yasasının kıyağından faydalanıp üç beş ay yatıp yırtacaktı. Şimdi en az 15 sene yatacak. Hapishanede geçireceği günlerde onun da ailesi perişan, çoluk çocuk aç sefil kalacak. Sonuçta iki ocak birden sönecek. Değer miydi iki boklu ördek için! Yurdun dört bir yanında doğanın ve hayvanların koruyuculuğunu yapan, aracı, telsizi ve silahı olmayan! orman bekçilerinden İsmail Somuncu görevi başında şehit edilmiştir. Tanrıdan rahmet, kaderli ailesi ile orman teşkilatına baş sağlığı dilerim.

Bize düşen görev, merhumun ailesine ve çocuklarına sahip çıkmaktır. Av ve yaban hayatını koruyan vakıflar, dernekler ve avcı kulüpleri karınca kararınca bu acılı aileye yardım etmelidirler! Hem öksüz yavruların eğitimlerine katkı, orman koruma memurlarına karşı vefa, hem de bilinçli avcılar adına özür mesajı olacaktır! T.C. Ziraat Bankası Develi Şb. 01620003000 - 33070641 Fatma Somuncu hesabına Av ve Yaban Hayatı Vakfı tarafından 100 milyon TL bağışla başlatılan kampanyaya yardımlarınızı bekliyoruz.
Bunları da Beğenebilirsiniz