Ege Haberleri

EGE

  Kabus geri döndü

  Turaç TOP - Taylan YILDIRIM - Turan GÜLTEKİN - Yavuz KUŞDEMİR - Mehmet YENEN / SİMAV, (DHA)
  21 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 20 Mayıs 2011 - 20:32

  KÜTAHYA’nın Simav ilçesi, iki yıl aradan sonra, önceki gün saat 23.15’de meydana gelen 5.9 şiddetindeki depremle sarsıldı.

  Deprem Ege, Marmara, İç Anadolu ve Akdeniz’in büyük bölümünde hissedildi. Simav’da depremin hemen ardından elektrik kesildi, telefonlar sustu, jeotermal hatları, içme suyu boruları patladı, evlerin bacaları devrildi, camlar kırıldı, duvarlar yıkıldı.
  5 katlı binadan kurtuluş
  4 Eylül Mahallesi Hamza Özcan Sokak’daki beş katlı apartmanın altındaki işyeri çöktü. Birinci kattaki daire, zemin kat seviyesine indi. Dört ailenin yaşadığı bina yandaki dört katlı binanın üzerine yatarak mucize eseri yıkılmadı. Depremde üzerine dolap düştüğü için yaralanan Alpay Özen, eşi Cansel Özen, kızı Şeyma, oğlu Ali Mert ve diğer apartman sakinleri, itfaiye ekiplerinin yardımıylae kurtarıldı.
  Alpay Özen, “Çocukları uyutmaya çalışırken önce öncü ardından da büyük deprem meydana geldi. Sonra büyük bir gürültüyle apartman yıkıldı. Kendimizi güçlükle kurtarabildik” dedi. İlçe ve bazı beldelerdeki minaraler de kısmen hasar gördü. Vatandaşlar hasarlı evlere girmemeleri için uyarıldı. Takviye polis ekipleri getirildi, yağma ve hırsızlığa karşı devriye gezdi.
  Herkes sokakta sabahladı
  Artçı sarsıntılar sürerken yeni depremden çekinen vatandaşlar sokaklarda sabahladı, ateş yatarak ısındı. Bazıları da araçlarında sabahladı. İlçe garajında evlerine gitmeyi bekleyen birçok üniversite öğrencisi, 2009’daki depremi de yaşadıklarını dile getirdi. Mehmet Akif Erol, 2009’da balkondan atlayınca kolunun kırıldığını, bu kez de kaçmaya çalışırken dolaba çarparak kaşının yarıldığını, burnunun kanadığını söyledi.
  Sivil savunma, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), Akut ve 112 ambulans ekipleri aralıksız gelen ihbarları değerlendirirken Kızılay da çorba dağıttı.
  Öncü deprem kurtardı
  Öte yandan saat 22.59’da 3.8 şiddetinde bir deprem meydana geldiği bu nedenle Simavlıların büyük bölümünün açık alanlara çıktığı, 16 dakika sonraki sarsıntıda vatandaşların büyük bölümünün dışarıda olması nedeniyle yaralı sayısının azaldığı ortaya çıktı.

  Sınavlar ertelenecek

  Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan, depremden sonra Simav, Şaphane ve Pazarlar’da öğrenim gören öğrencilerin çoğunun memleketlerini döndüğünü, bu nedenle final sınavlarının erteleneceğini açıkladı, “Gediz’in erteleme talebi olmadı. Simav, Şaphane ve Pazarlar’daki meslek yüksekokullarında sınavları 15 Haziran’dan sonraya almayı planlıyoruz” dedi.

  Yapı kalitesi çok üzücü
   
  Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim üyesi, deprem uzmanı Prof. Dr. Atilla Uluğ, KSimav’da meydana gelen depremin sürpriz olmadığını söyledi. Uluğ, “Burası deprem beklenen bir bölge. Sürpriz değil. Geçmişte olduğu için daha büyük de olabilirdi. Ancak, üzüntü verici olan nokta deprem bölgesi olmasına karşın hala yapı kalitesinin düşük olmasıdır. Binalarda hasar olmasa önemsemeyeceğimiz bir deprem olurdu” dedi.

  Artçılar psikoloji bozdu

  Ana depremin şokunu atlatamadan artçılarla psikolojileri bozulan Simavlılar, Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesi’ne akın etti. Simav Kaymakamı Hüseyin Oran, “Maalesef iki kişiyi kaybettik. Simav, bu depremi ucuz atlattı diyebiliriz. Ayrıca yaralanan 1’i ağır 85 kişi, acil kayıtları alınarak hastaneye götürüldü. Ancak çoğunluğunun şikayeti, bozulan psikolojilerine bağlı” diye konuştu.

  Bakan Eroğlu geldi

  Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, sabaha karşı Simav’a geldi,  vatandaşlarla sohbet etti, önlemlerin alındığını söyledi. Eroğlu, en büylük hasarın meydana geldiği ve yan yatan 5 katlı binada da incelemelerde bulundu, ölümden dönen Alpay - Cansu Özen’i dinledi.

  İki kişi can verdi

  Depremda Halil Duman (64) kalp krizinden yaşamını yitirdi. Meslek lisesi öğrencisi Hüseyin Oran (18) ise zemin kattaki evlerinden çıktı, üst katlardaki duvardan kopan parçalar başına düşünce ağır yaralandı, hastanede yaşamını yitirdi. 16 gün önce doğum gününün kutlayan Oran’ın deprem sırasında babasının evinde olan annesi Nedime Oran, kardeşi Tamer ve babası Süleyman Oran, acı haberle yıkıldı.

  Çadırkent kuruluyor

  Kızılay Genel Müdürü Ömer Taşlı da ilçeye geldi. Simav Sanayi Sitesi’nin yanındaki boş arazide çadırkent kuruldu. Bölgeye toplam 343 arama kurtarma, sağlık ve Kızılay personeli, 50 ambulans, kurtarma araçları ve arama köpekleri gönderildi. Kızılay 2 bin çadır, 10 bin battaniye, 2 bin 292 su, 2 seyyar mutfak, ikram araçlarını bölgeye ulaştırdı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı