Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kabotaj ve Denizcilik Bayramında deniz şehitleri anıldı

  Hürriyet Haber
  01.07.2015 - 11:59 | Son Güncelleme:

  Çanakkale'de Kabotaj ve Denizcilik Bayramı etkinlikleri çerçevesinde deniz şehitleri anısına suya çelenk bırakılarak, balıkçı barınağı ve yat limanında dip temizliği yapıldı.

  Kentte bayram dolayısıyla ilk tören Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirildi.

  Çanakkale Liman Başkanı Mehmet Bayram törende yaptığı konuşmada, 1 Temmuz 1926'da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu'nun çok önemli olduğunu söyledi.

  Bu kanunda, Türkiye limanları ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşımacılığı ile kılavuzluk ve römorkör hizmetlerinin Türk vatandaşları ile Türk bayrağı taşıyan gemilerce yapılacağının belirtildiği anlatan Bayram, "Yaklaşık 350 yıldır süregelen yabancılara verilen imtiyazlar sona erdirilmiştir. Kabotaj Kanunu ile sadece bağımsızlığımız ve denizlerimizdeki hükümranlık haklarımız perçinlenmemiş, aynı zamanda denizciliğimizin gelişmesi için de bir dönüm noktası olmuştur. Kabotaj Kanunu ile denizciliğimizin önü açılmış, son yıllarda önemli kazanımlar sağlamıştır" dedi.

  Bayram, 2002 yılından bu yana kara listede olan Türk bayraklı gemilerin son dönemde yaşanan gelişmelerle 2009'dan itibaren beyaz listeye alındığını dile getirdi.

  Türkiye'deki denizcilik eğitimlerinin, uluslararası düzeyde kabul görmüş ülkelerle yarışır hale geldiğini vurgulayan Bayram, şunları kaydetti:

  "Kıyı yapıları ve tersanelerde dünya denizcisi ülkeleri ile rekabete girilmiş ve özellikle gemi inşası üzerinde büyük gelişmeler sağlanmıştır. Ülkemiz vatandaşlarına ait gemiler karasularımızda ve özellikle tüm dünya denizlerinde bayrak dalgalandırmakta ve diğer denizci devletler ile rekabet edebilmektedir. Denizcilerimiz, dünyanın tüm denizlerinde, yerli ve yabancı bütün gemilerde görev yapabilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kahraman denizcileri ve şanlı deniz harp filomuz, dünyanın dikkatini üzerine çekmekte ve başarılı görevler icra etmektedir."

  Çanakkale Boğazı'nda düzenlenen törende ise Vali Ahmet Çınar, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hasan Nihat Doğan, Belediye Başkan Vekili Rebiye Ünüvar ile diğer protokol üyeleri, "Alınteri-8" adlı feribota binerek deniz şehitleri anısına suya çelenk bıraktı.

  Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait römorkörlerle havaya su sıkılırken, İskele Meydanı'ndaki balıkçı barınağı ile yat limanında deniz dip temizliği yapıldı.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı