Kablosuz şarjda yeni dönem

Hürriyet Haber
15.09.2014 - 11:54 | Son Güncelleme:

Telefonlarımızı kablosuz şarj etmeye alıştık ama bu haber, çok daha fazlasının müjdesini veriyor!

Hem bilimin, hem de teknoloji sektörünün bir sonraki dev adımı olarak görülen ve üzerinde hummalı bir çalışma sürdürülen kablosuz şarj teknolojileri, öyle görünüyor ki son dönemlerde büyük bir ilerleme kaydetmiş durumda.

Geçtiğimiz günlerde Berlin'de gerçekleştirilen IFA 2014 esnasında konuşan Intel'in PC Client Grup başkan yardımcısı ve genel müdürü Kirk Skaugen'e göre, önümüzdeki yıl itibariyle PC'ler için kablosuz şarj teknolojisi, bir hayal olmaktan çok daha ileriye gidecek. "Birkaç yıl içerisinde kablosuz şarj PC'ler için, tıpkı günümüzde diğer iletişim araçlarında olduğu gibi, genel geçer bir kullanıma dönüşecek. Bu çok ama çok büyük bir değişim olacak ve önümüzdeki yıllarda kablosuz şarja imkan sunan binlerce istasyon göreceksiniz." diyen Skaugen "Intel olarak kablosuz teknolojinin değişimini giyilebilir teknolojiden telefona, oradan da tablet ve PC'lere aktarma peşindeyiz." diye konuştu.

Intel bir süredir kablosuz şarja imkan sunan laptop şemaları üzerinde çalışmakta. Ayrıca Dell, Lenovo, Asus ve Panasonic gibi PC üreticileri de bu fikri ziyadesiyle destekliyorlar. CHIP'in haberine göre, temel olarak tablet yüzeyini kablosuz şarj merkezine çevirme üzerinde çalışan Intel, şimdilik 20 watt ve 50 watt arasındaki şarj sistemlerine yoğunlaşmış durumda. A4WP olarak isimlendirilen grup, 100'den fazla üyesiyle konu hakkında şimdiden büyük gelişme göstermeyi başarmış durumda.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı