Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kabloluyu elektrik kesintisi bozdu

  Hürriyet Haber
  07 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 07 Şubat 2000 - 00:01

  TV yayınını taşıyan kablolarda meydana gelen elektrik kesintileri nedeniyle kablolu TV yayınlarında kesilmeler ve karlanmalar meydana geliyor.

  Son günlerde yaşanan elektrik kesintileri yüzünden başta Etiler, Ulus, Taksim olmak üzere İstanbul'un pek çok semtinde kablolu TV yayınlarında da kesilmeler ve karlanmalar meydana geliyor. İstanbul'daki abonelerin yoğun şikáyetine sebep olan kablolu TV yayınlarındaki arızalar, sadece bu yayının alındığı bölgedeki elektrik kesintilerinden kaynaklanmıyor.

  TV yayınlarını taşıyan fiberoptik kabloların geçtiği hat üzerinde meydana gelen elektrik kesintileri de bu hat üzerindeki yükselticileri devre dışı bıraktığı için geniş bir alandaki kablolu TV abonelerinin etkilenmesine sebep oluyor.

  Geçen yıl başlayan yoğun ve programlı elektrik kesintileri kış aylarının özelliğine bağlanıyor. Elektriği üreten TEAŞ ve dağıtan TEDAŞ yetkililerine göre doğalgazla çalışan santrallar kış aylarında yeterli doğalgaz bulunmadığı için elektrik üretmekte yetersiz kalıyor.

  Bu nedenle bir kez geçen yıl, bir kez de geçen ay iki kez programlı elektrik kesintisine gidildi. Ancak programlar halka açıklanmadığı için birçok evde elektrikle çalışan cihazlarda arızalar oldu.

  Son elektrik kesintisi, daha program resmen açıklanamadan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in talimatıyla sona erdirildi. Ancak TEDAŞ yetkilileri, üretilen tüm elektriğin anında tüketildiğini, en ufak bir aksaklıkta yeniden kesintiye gidilebileceğini söyleyerek uyardılar.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı