Kablolu TV'de Doğan ve Koç'tan büyük işbirliği

Hürriyet Haber
30.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 30.05.2000 - 00:01

Türkiye'nin iki devi, Doğan Grubu ve Koç Grubu, kablo tv yayıncılığında işbirliği yaptı. Ultra Kablolu TV'de yüzde 50'şer hisseyle ortaklık kuran iki grup, tv yayınlarını en son teknolojileri kullanarak evlere taşıyacak.

Doğan Grubu ve Koç Grubu, kabloda dev bir işbirliğine imza attılar. Ultra Kablolu TV ve Telekomünikasyon San. Tic. A.Ş.'deki hisselerini yüzde 50'ye çıkartan Doğan Grubu ve Koç Grubu, kablo tv yayıncılığında atağa geçiyor.

Halihazırda 165 bin fiili abonesine, analog TV yayını, kablo modem aracılığıyla internet erişimi veren Ultra Kablolu TV yeni yapılanmayla birlikte, yakında dijital TV yayını, dijital radyo yayını, kablo telefon ve video konferans hizmeti verecek.

Şu anda doğrudan bağlantıya hazır halde olan abone potansyeli 365 bin olan Ultra Kablolu TV'nin hedefleri arasında ise ``seyrettiğin kadar öde, şifreli dijital kanallar, evden alışveriş, bankacılık ve video oyunları gibi hizmetler de var.

1997 yılında Koç Grubu, Doğan Grubu ve Siemens ortaklığıyla kurulan Ultra Kablolu TV, İstanbul (Anadolu yakası), İzmit, Gölcük, Mersin, Tarsus, Eskişehir, Bandırma, Samsun, Zonguldak, Karadeniz Ereğli, Alaplı ve Erzurum'da yaptığı yatırımların sonunda potansyel abone sayısını; verdiği hizmetlerle de fiili abone sayısını hızla artırmaktadır.

AVANTAJLARI

Yerli ve yabancı pekçok kanalı; net ve canlı görüntüleri, en iyi ses düzeninde eve getiren kablolu TV, anten derdini ortadan kaldırıyor. Dünyadaki pekçok televizyon kanalı, yayınlarını uzaydaki ileşitim uydularına gönderir. Kablo TV sistemleri bu yayınları dev boyutlardaki birçok özel çanak anten kullanarak alır; Kontrol ve Modülasyon Merkezi'ne iletir. Yayınları evlere kusursuz bir görüntü ve ses kalitesinde ulaştırmak için, fiber optik kablolar ve güçlendirici amfiler kullanılır. Görüntüler; kentleri, semtleri, sokakları bir ağ gibi saran sistemler aracığılıyla sunuluyor. Böylece tüm televizyon yayınları, en net görüntü ve en iyi ses kalitesiyle izlenebiliyor.

ULTRA'NIN HEDEFLERİ

Ultra Kablo TV, şu anda analog TV yayını ve kablolu TV şebekesi üzerinden internet erişimi sağlıyor. Şirket yakın zamanda dijital TV yayını, dijital radyo yayını, kablo telefon ve video konferans hizmeti de verecek.

ANALOG TV YAYINLARI:

Kablo TV şebekesi üzerinden VHF, S ve UHF (bazı bölgelerde) bantlarında ulusal yerel ve yabancı kaynaklı çeşitli TV kanallarının analog yayını yapılıyor. Hangi kanalların şebeke üzerinden yayınlanacağı Türk Telekom A.Ş. tarafından belirleniyor. Mevcut altyapı ile en az 45 TV kanalının yayını yapılabiliyor.

İNTERNET:

Bu hizmet abonenin, bir kablo-modem vasıtası ile Kablo TV şebekesi üzerinden internet kullanımına erişmesini sağlıyor. Bu uygulamanın telefon modemlerine göre en belirgin avantajı, erişim hızının çok daha yüksek olması.

VİZYONDAKİ FİLMİEVİNİZDE İZLEYİN

Ultra Kablolu TV ve Telekomünikasyon San. Tic. A.Ş.'nin vermeyi planladığı hizmetler, vizyondaki sinema filmlerini izleyebilme, evden alışveriş yapabilme gibi olanaklar sağlayacak. Sayısal televizyon yalınlarının başlaması ile birlikte Ultra Kablolu TV, planladığı hizmetleri devreye sokabilecek:

KABLO TELEFON:

Bu hizmet, telefon servisinin Kablo TV şebekesi üzerinden teminini sağlar. Böylece telefon şebekesinin yetersiz kaldığı durumlarda abonelere telefon hizmeti götürülmüş olur.

SAYISAL TV YAYINLARI:

Sayısal formda hazırlanmış ve biraraya getirilmiş pekçok TV kanalının set-üstü-cihazı vasıtası ile aboneye ulaştırılmasını ve bunlardan abone tarafından istenilen ve abonelik koşulları yerine getirilenlerinin izletilmesini sağlıyor. Yayın kalitesi analog TV yayınına oranla daha yüksektir; mevcut kanal adedi ise çok daha fazladır. ŞİFRELİ KANALLAR: Şifrelenmiş televizyon yayınlarının tek tek veya gruplandırılmış olarak abone tercihlerine göre aylık sabit ücret karşılığı yayınlanması.

SEYRETTİĞİN KADAR ÖDE:

Bu hizmette abone daha önceden duyurusu yapılmış olan TV programlarından izlemek istediklerinin abonelik koşullarını yerine getirir. Yayın saatinde ilgili programları izler. Böylece abone yalnızca seyretmiş olduğu programın ücretini öder.

ISMARLAMALI VİDEO-SİNEMA HATTI:

Bu hizmet, bir programın Kablo TV şebekesi üzerinde eş süreli gecikmelerle, farklı kanallarda, eş zamanlı olarak yayınlanması sayesinde, aboneye kendisine en uygun seyir zamanının seçme imkanı tanır. Abone, bu şekilde, izlemeye ara vermiş olduğu programı, aynı programın gecikmeli olarak yayınlandığı bir başka kanalı seçmek suretiyle izlemeye devam eder. Hizmete programın rehberi de ilave edilir.

EVDEN ALIŞVERİŞ:

Abone, bu hizmetle, ekran katalogları ve sanal mağazalar aracılığıyla ürün ve hizmet satın alabilir. Abone ürün-hizmet hakkında ses, görüntü, hareketli resim, metin ve grafik formlarında detaylı bilgi alır; seçimini yaptıktan sonra ödemesini Kablo TV şebekesine bağlı olan set-üstü-cihazı vasıtasıyla yapar.

DİĞER HİZMETLER:

Video oyunları, uzaktan eğitim, reklamcılık, evden bankacılık, video konferans, veri aktarımı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı