Kablo TV’de sorunun kaynağı Turksat’ın taşeron firmaları

Hürriyet Haber
19.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kablo TV yayıncılığını sabote etmekle bile suçlanan lisanslı 4 Kablo TV işletmecisi dün ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada Kablo TV konusunda yaşanan sorunların nedeninin Turksat’ın taşeronları olduğu savunuldu.

KABLO TV konusunda yaşanan tartışma büyüyor. Kablo TV lisansı alan 4 firma olan İnteraktif, Kablonet, Topaz ve Ultra Kablo dün ortak bir basın açıklaması yaparak, Kablo TV konusunda yaşanan sorunların nedeninin Turksat’ın taşeronları olduğu savunuldu. Ortak açıklamada şu değerlendirmeler yapıldı:

RUHSATI ALDIK: Kablonet, İnteraktif ve Ultra Kablo firmaları, uzun süren bir bekleyişin ardından 24 Nisan 2006 tarihinde Telekomünikasyon Kurumu’ndan ruhsat almışlardır. Sektöre önemli açılımlar kazandırması beklenen bu lisanslamayla, firmalarımızın daha kaliteli hizmetleri, adil rekabet koşulları içinde daha uygun fiyatlarla sunacağına inanıyor, bu yönde çalışmalarımızı hızlandırıyorduk. Bu süreç içinde firmalarımızla Türk Telekom/Türksat arasında imzalanan gelir paylaşım esaslı sözleşmenin 25. maddesinde belirtildiği gibi, ruhsat aldıktan sonra Türksat ile hesaplarımızı kesip, şebekelerden devralacağımız kısım için gerekli ödemeleri yaparak kendi şebeke ve müşterilerimiz ile yolumuza devam etme kararı almış bulunmaktaydık.

ŞEBEKEYİ İSTEDİ: Fakat Türksat, firmalarımızın ruhsat aldıkları anda sözleşmenin sona erdiğini belirterek tüm şebeke ve müşterilerimizi kendisine teslim etmemizi istemiştir. Üstelik firmalarımız 24 Nisan 2006 tarihinde ruhsatı aldıktan sonra sözleşmeleri gereği hesap kesimi sonuçlanıncaya kadar hizmet vermeye devam etmiştir. Ancak, Türksat bu hizmetler karşılığında hiç bir ödeme yapmayarak bizleri zor duruma düşürmüştür. Daha sonra Türksat, Ankara mahkemelerinde firmalarımızın işletmesini durdurmaya yönelik davalar açmış ve başarılı olamamıştır. Sadece yoğun bir çabadan sonra Kablonet firması için ihtiyati tedbir kararı aldırabilmiştir. Tedbir davaları reddedildiği için Türksat’ın kablo TV şebekelerine dokunma yetkisi yoktur ve şebekelerdeki ekipmanlar firmaların mülkiyetindedir. Buna rağmen Türksat usulsüz bir biçimde şebekelerimize el koymaktadır. Ana davalar ise halen devam etmektedir.

ÜCRET ÖDENMİYOR: Türksat, firmalarımızın verdiği hizmetler karşılığında tarafımıza herhangi bir ücret ödememiştir. Bu nedenle özellikle Kablonet ve İnteraktif firmaları, TMSF’ye yapmaları gereken ödemeleri gerçekleştirememişlerdir. TMSF de bu alacağını tahsil edemediği için firmalar tarafından satın alınan malzemelere haciz koymuş, haczedilen şebeke aktif ve pasif malzemeleri yediemine teslim etmiştir. TMSF tarafından atanan yedieminler, sahada 3. şahıslarca şebekelere yapılan müdahaleleri tutanak altına alıp Cumhuriyet Savcılıklarına vermektedirler.

TAŞERONLAR DEVREDE: Ardından Türksat, 13 Temmuz 2006 tarihinde ihale açarak Kablonet ve İnteraktif firmalarının hizmet verdiği bölgelere taşeronlar görevlendirmiştir. Türksat’ın ehil olmayan bu taşeronları 7 Ağustos 2006 tarihinde firmaların bölgelerindeki kablo TV şebekelerine müdahale etmeye başlamışlardır. Kablo TV gibi yaşayan bir şebeke üzerindeki hakimiyetin kaybolması ve bu taşeronların bilgi, beceri, deneyim, eleman sayısı, organizasyon ve ekipman yetersizlikleri nedeniyle, sıradan arızaların dahi giderilmesinde sıkıntı yaşanmaktadır. Bu nedenle sistemde arızalar sürekli olarak artmakta ve abone memnuniyetsizliğine yol açmaktadır.

HAKSIZ SUÇLAMALAR: Tüm bu olumsuzlukların giderilmesine yönelik çalışma yapılması gerekirken, müşteri şikayetleri karşısında Kablonet ve İnteraktif firmalarının şebekeleri sabote ettikleri şeklinde haksız ithamlarda bulunulmuştur. Her türlü engellemeye ve haksızlığa karşın hizmet vermeye çalışan firmalar olarak bu isnatları reddediyor, sorunların Türksat’ın ehliyetsiz kişi ve firmaları taşeron olarak seçmesinden kaynaklandığını değerli basın mensuplarının ve kamuoyunun bilgilerine sunuyoruz.

Kablo TV’de yaşanan sorun ne

10 yıl önce Türk Telekom ile yaptıkları sözleşme ile kablolu yayın altyapısı kurma ve dağıtım hakkına sahip olan, aralarında TMSF bünyesindeki Kablonet ve İnteraktif’in de bulunduğu şirketler, bu yılın Nisan ayında Telekomünikasyon Kurumu’ndan kablolu yayın lisansı aldı. Altyapı yatırımları şirketlerin mülkiyetinde görünürken, lisans alan şirketler de Türksat’tan aylık olarak para tahsil ediyordu. Ancak Türksat, şebeke mülkiyeti konusunda şirketlerle anlaşmazlığa düşmesi üzerine şirketlere para ödememeye başladı. Bir milyondan fazla abonenin bulunduğu sektörde TMSF’nin, en fazla aboneye sahip ve kurulduğunda altyapı yatırımlarını İktisat Bankası’ndan aldıkları krediyle gerçekleştiren Kablonet’ten ve İnteraktif’ten toplam 65 milyon dolar alacağı var. Türksat’tan yaptıkları aylık tahsilatlarla borcunu ödeyen şirketlerin parayı alamayınca Fon’a ödeme yapmaması üzerine ise TMSF, şirketlerin bütün mal varlıklarını haczetti. Türksat da, TMSF’ye şirketin mal varlıklarının kendisine ait olduğunu savunarak dava açtı. Bu arada, yatırım yapma hakkının devriyle ilgili Türksat’ın Kablonet’e uzlaşmak için önerdiği şartların, şirket tarafından kabul edilmediği öğrenildi.

Rekabet ve yargı organları göreve

DÖRT Kablo TV işletmecisinin yaptığı ortak açıklamada, "Türksat A.Ş.’nin sebep olduğu ve kablo TV ve kablo İnternet müşterilerinin memnuniyetini göz ardı ederek sürdürdüğü uygulamaların önlenmesi için Telekomünikasyon Kurumu’nu, Rekabet Kurulu’nu ve ilgili yargı organlarını göreve davet ediyoruz" denildi.

TMSF, ’Turksat yüzünden tahsilat yapamıyoruz’ demişti

KABLO TV’de yaşanan sorun nedeniyle bir süre önce Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk de bazı açıklamalar yapmıştı. Ertürk, kablolu yayın lisansı alan ve Fon bünyesindeki Kablonet ile İnteraktif’in de aralarında bulunduğu şirketlerin son 4 aydır hizmet verdikleri halde Türksat’tan bedel alamadığını, para alınamaması nedeniyle de TMSF bünyesindeki şirketlerin Fon’a borçlarını ödeyemediğini belirtmişti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı