Gündem Haberleri

  Kabinesi de olan irticai BİAD örgütü çökertildi

  Hürriyet Haber
  30.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  HİZBULLAH örgütüne art arda darbe vuran güvenlik güçleri, mart ve nisan ayındaki operasyonlarda yeni bir irticai örgüt daha ortaya çıkardı.

  Askeri bir yapılanma içinde olan Birleşmiş İslam Akvam Devleti (BİAD) adlı yasadışı örgütün 41 üyesi tutuklandı.

  BİAD, 1987 ‘de Hacı Recep ve Hacı Ahmet Dinin tarafından kuruldu. Örgütün amacı, ‘‘Dünya üzerinde yaşayan kavimlerdeki tüm müslümanları kapsayacak şekilde Türkiye liderliğinde bir İslam devleti kurmak’’ olarak belirlendi.

  Nakşibendi Tarikatı'nın Halidiye koluna mensup oldukları belirtilen BİAD üyelerinin, Ankara, Tokat, Sıvas ve Antalya'da etkinlik gösterdiği kaydedildi.

  BİAD örgütü, ‘‘İrşad (Ruhun temizlenip yükselmesi ve nefsin islah olması), Cihak (İslamın müdafası ve savunulması için yapılan askeri teşkilatlanma) ve riyaset (Adil bir yönetici kadrosunun toplumu adaletli ve düzenli bir şekilde idare etmesi) esaslarına’’ dayanıyor.

  Yasadışı örgüt üyelerinin kod adı kullanmadıkları ve cemaatin sözde şeyhi Ahmet Didin'in bazı müridlerine yazılı olarak, şeyhlik, müşayihlik, halifelik, vekillik, başçavuşluk, kadın dervişlik, vazifeli kadın dervişlik, zikir yaptırma, zikir yardımcısı ve çavuşluk icazetnameleri (yetki belgeleri) de dağıttığı ortaya çıktı.

  İstihbarat birimleri, grubun 950 kadar müridinin bulunduğu, mensuplarından yalnızca Ahmet Didin'e yakın kişilerin BİAD yapılanmasını bildiklerini de saptadı. ANKARA

  BİAD kabinesi

  İrticai örgüt, siyasi ve askeri olmak üzere iki ayrı yapılanmadan oluşuyor.

  Siyasi yapılanma: Hazineler, maarif, bilim ve istihbarat, savunma, tabibler ve şifa, iç asayiş, dış ilişkiler ve mülteciler, tarım ve orman, ulaştırma, iskan ve sulama, sanayi ve ticaret ile enerji ve petrol vekaletleri.

  Askeri yapılanma: Tarikat şeyhi (İmam) komutanlığında, askeri mahkemeler, enerji-mühimmat depoları, askeri ağır sanayi, deniz kuvvetleri ve su yolları, askeri malzeme ve levazımat, askeri şura, jandarma, askeri hastaneler, harp ve harekat taktik, hava kuvvetleri istihbarat ve şifre, askeri akademiler ve okullar ile harp ve savunma hazinesi genel komutanlıkları.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı