Gündem Haberleri

  Kabine'de değişiklik

  25 Ocak 2013 - 17:53Son Güncelleme : 25 Ocak 2013 - 14:59

  Başbakan Tayyip Erdoğan, bir süredir beklenen kabine değişikliğini dün akşam saatlerinde yaptı. 4 bakanı kapsayan “mini” değişiklikle, 19 aydır görevdeki İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in yerine İçişleri Komisyonu Başkanı Muammer Güler, 3.5 yıldır görev yapan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in yerine TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Nabi Avcı, 11 yıldır görev yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yerine Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, 5 yıldır görev alan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yerine de AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik getirildi. Kabine değişikliği sonrası Sağlık bakanı olan Ak Parti Edirne milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, Budapeşte'ten gelen eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ı Atatürk Havalimanı'nda karşıladı ve elele poz verdiler.

  4 Bakan neden gitti İşte yeni Bakanlar Yazarlar yorumladı

  TWITTER’DA AVCI TUZAĞI

  YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI

  Kulislerde değişikliğe ilişkin hareketlilik, Erdoğan’ın dün Köşk’e çıkışından saatler önce başladı. Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile 17.00’deki haftalık olağan randevusuna 15 dakika önceden gidişi beklentiyi daha da arttırdı. Ancak Köşk’teki görüşmenin, Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile birlikte üçlü sürdüğü bilgisi bir ara tansiyonu düşürdü. 1 saat 15 dakika süren üçlü zirvenin sona erip Özel’in ayrılmasından sonra Gül ile Erdoğan’ın başbaşa kaldıkları bilgisiyle nefesler yeniden tutuldu.

  BAKAN DİNÇER'DEN VEDA MESAJI 

  Telefonlar 16.00'da çaldı Değişiklik ne anlama geliyor Arınç'tan ilk yorum

  Görüşme sürerken Başbakanlık kaynakları, “açıklama yapılacak” bilgisini verdi. Görüşme yaklaşık 40 dakikalık sürdü. Kabine değişikliği, geleneklerin aksine Başbakan’ın basın toplantısıyla değil yazılı açıklamayla duyuruldu. .

  Kabine değişikliğinde aynı zamanda bir ilk yaşandı. Daha önce Başbakan bizzat basın toplantısı yaparak kabine değişikliğini açıklıyordu. Ancak bu sefer değişiklik Başbakanlık Basın Müşavirliği kanalıyla açıklandı. Kabine'de 11 yılda değişmeyen sadece 3 isim kaldı. Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay ve Ali Babacan ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım.

  En kritik dönemece en güvendikleri ile giriyor
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı sınırlı kabine değişikliğinin zamanlaması büyük önem taşıyor. Türkiye 2014 yılında önce yerel seçimleri, ardından da Cumhurbaşkanlığı seçimini yapacak. Başbakan Erdoğan da, kendi siyasi geleceği açısından büyük önem taşıyan bu iki seçime, yanında en güvendiği isimleri kabineye alarak girmeyi tercih etti.  / ZEYNEP GÜRCANLI
  Detayı için tıklayınız

  İşte Bakanlık koltuğuna atanan 4 ismin biyografisi :

  İçişleri Bakanı Muammer Güler : İdris Naim Şahin’in yerine gelen Muammer Güler, 1949 Yılında Mardin’de doğdu. İlk,Orta ve Lise öğrenimini Ankara’da tamamlayarak 1972 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ nden mezun oldu. İlk Kamu görevine 1973 tarihinde Balıkesir Maiyet Memuru(Kaymakam Adayı) olarak başlaayan Güler, sırasıyla Çal İlçesi Kaymakam Vekilliği, Pehlivanköy, Horasan Kaymakamlıklarında bulundu. İçişleri Bakanlığı Personel Şube Müdürlüğü görevinde de bulunan Güler, İçişleri Bakanlığı’nda Şube Müdürü, Daire Başkanı, Personel Genel Müdür Yardımcılığı ve Personel Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Güler, sırasıyla Niğde, Kayseri, Gaziantep, Samsun Valisi olarak görev yapan Güler, 2003 tarihinde İstanbul Valiliği’ne atandı. Neval Güler ile evli olan Güler’in Barış ve Burcu adlarında bir oğlu ve bir kızı bulunuyor.
  Güler, son olarak Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı görevinde bulunmuştu.

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı: Ömer Dinçer'in yerine Milli Eğitim Bakanlığı'na atanan Nabi Avcı, ODTÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. İletişim profesörü olan Avcı, Anadolu Üniversitesi’nde ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde iletişim felsefesi ve iletişim sosyolojisi üzerine dersler verdi. Milli Eğitim Bakanlığı’nda ve Başbakanlık’ta danışman olarak çalıştı. Başbakanlık Başdanışmanı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanlığı görevlerini yürütürken 2011 yılında AK Parti’den milletvekili aday adaylığı için bu görevlerinden istifa etti. 24. dönem TBMM Eskişehir milletvekili olan Avcı, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı, Türkiye-Kanada Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanı, Türkiye-Brezilya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanvekili ve Türkiye-Almanya Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesi olarak görev yapıyor.

  Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik: Ertuğrul Günay’ın yerine Kültür ve Turizm Bakanlığı’na atanan Ömer Çelik, 1968 yılında Adana’da doğdu. Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde tamamlayan Çelik, yüksek lisansını aynı bölümde Siyaset Bilimi alanında yaptı. Siyaset bilimci ve stratejist olan Çelik, 22. ve 23. dönemde Adana Milletvekili seçildi. Halen TBMM Çevre Komisyonu üyeliği kapsamında çalışmalarını sürdüren Çelik, bunun yanısıra 2002 yılından beri Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Siyasi Danışmanlığı görevini yürütüyor. Aynı zamanda AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu üyesi olan Çelik, Mart 2010 tarihinde AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı seçildi.

  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu: 1955’te Gümülcine’de doğdu. 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdi. İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde İç Hastalıkları ihtisası yaptı. Avcılar Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Batı Trakya Eğitim Kültür Vakfı ve Balkan Medeniyeti Derneği Kurucu üyesi ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği üyesi de olan Müezzinoğlu orta düzeyde Yunanca, İngilizce ve Arapça biliyor. Edirne Milletvekili Müezzinoğlu, evli ve 2 çocuk babası.

  Ömer Çelik'in yerine Mevlüt Çavuşoğlu

  Kültür Bakanlığı'na atanan Ömer Çelik'ten boşalan AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine ise AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu getirildi. Çavuşoğlu,  2010-2012 yılları arasında Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) başkanlığını yapmıştı.

   

  3 ara revizyon Halef selef el ele Twitter’dan veda etti

   

   

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 212 Yorum }
  • Ayhan Şen 25.1.2013 18:30:10
   Bal tutan parmağını yalar sözünü söyleyen ne kadar da doğru söylemiş meğer. AKP için yılmadan gece gündüz her yerde hatta market açılışlarında bile yerini alan eski vali Muammer güler milletvekilliğinden sonra şimdide bakan oldu pes doğrusu. Ülkemiz kimlere kaldı yazıklar olsun.
  • ugur öneş 25.1.2013 17:55:14
   Talat gûrkan, ben saglık sektórûne hizmet eden dev bir kurulusta calısıyorum,benimle beyın beyin fırtınası yapmak istemessin! sizi üzmek incitmek ,istemiyorum, sen imla hataları ile uğraş ,memleket meseleri ,size fazla gelebilir.
  • Ülkemi ve Atamı Seviyorum 25.1.2013 17:01:24
   fantom uçan sen önce kendine bir bak . Talat Bey'e ders vereceklermiş. Sen kim ders kim? Önce alternatif sözcüğünü doğru yazmayı öğren. Alan kontrolü ve taşlardan başka bildiğin bir şey yok.
  • Ülkemi ve Atamı Seviyorum 25.1.2013 16:53:18
   unal ceylan ben sana ne sordum sen ne anlatıyorsun. Senin gibi makarnacılara sor bakalım eczanelere ilaç farkı ödüyorlar mı?
  • yenzede yenzede 25.1.2013 14:31:13
   anketlere göre halkın memnuniyetinin iki kat arttığı söyleniyor..peki geçen 11 yılda doktorlar için ne yaptın..bütün doktorların hayır duaları hariç...
  • fantom ucan 25.1.2013 11:52:09
   Sayin Talat Gürkan,sakin olunuz, demek ki bir arkadas daha size Türkce dersi verecek sevinin bunun için. Forumda size ders vermek için arkadaslar sıraya girmis. UĞUR ÖNEŞ adlı kardesim Part Time olarak bu işi yapalım mı? :) Gelelim asıl konuya, AKP in yaptıgi adım doğru ve zamanın da bir adım.
   
  HaberlerFenerbahçeGalatasarayPKKburçniobeAziz YıldırımNusaybin