Gündem Haberleri

  Kabine planı

  Turan YILMAZ / ANKARA
  31.07.2007 - 01:06 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan’ın hükümet listesini sunmak için yeni cumhurbaşkanının seçilmesini beklemeyeceği belirtildi. Erdoğan, Gül’ün cumhurbaşkanlığında karar kılması halinde şekillendireceği listeyi, kendisini hükümeti kurmakla görevlendiren Sezer’e götürecek.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın, yeni kabine listesi için yeni Cumhurbaşkanının seçilmesini beklememe eğiliminde olduğu öğrenildi.

  AKP kulislerine yansıyan bilgilere göre Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayını kesinleştirdikten sonra kabine listesini onay için kendisini hükümeti kurmakla görevlendirecek olan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e sunacak. Yeni kabine takvimine ilişkin kulislere yansıyan ağırlıklı eğilim şöyle:

  Sezer, Meclis’te cumartesi günü yapılacak yemin töreninin ardından, birkaç gün içinde Erdoğan’ı Çankaya Köşkü’ne davet ederek, yeni hükümeti kurma görevini verecek.

  Erdoğan, bir yandan yeni Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanı adaylarını belirlerken, bir yandan da yeni kabine listesinin hazırlıklarını yürütecek. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecini bekleyerek, listesine son şeklini Cumhurbaşkanı adayını netleştirdikten sonra verecek.

  Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı adaylığında karar kılması halinde, Erdoğan buna göre şekillendireceği listesini, yeni Cumhurbaşkanı’nın seçilip koltuğuna oturmasını beklemeden, kendisini hükümeti kurmakla görevlendiren Sezer’e onay için götürecek.

  Ancak AKP içinde, hükümeti kurma görevini aldıktan sonra yeni kabine listesinin hazırlanıp onay için Köşk’e çıkarılması konusunda başbakanı sınırlayan yasal bir sürenin olmadığını, bu nedenle yeni Cumhurbaşkanının koltuğuna oturmasının beklenebileceğini savunanlar da bulunuyor.

  Bir AKP yöneticisi Hürriyet’e, "Geçmişteki bir koalisyon döneminde bir aylık süre kullanıldığına ilişkin örnek mevcut. Onun için başbakanı hükümet kurma konusunda sıkıştıran bir süre sınırlaması yok. Bu konuda karar başbakanın" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı