Dünya Haberleri

  Kabil’e girmeyin

  Hürriyet Haber
  12.11.2001 - 02:04 | Son Güncelleme:

  Kuzey İttifakı ‘Kabil’in kapılarındayız' derken ABD Başkanı George W. Bush, başkente girmemelerini istedi.

  Muhalif güçlerin bir sözcüsü, birliklerinin Mezar-ı Şerif'i geçtikten sonra, başkent Kabil kapılarındaki cephe kuvvetleriyle birleşmek üzere Bamyan ve Baglan Eyaletlerinin içinden 140 kilometre kadar ilerlediklerini bildirdi.

  Sözcü Eşref Nedim, Reuters Ajansı'na yaptığı açıklamada, ‘‘Şu anda Kabil'in kapılarına ulaşmış bulunuyoruz ve Kabil'e her an bir taarruz düzenlemeye hazırız’’ dedi. Ancak iktidardaki Taliban yönetimi, üç kuzey eyaletinden ‘taktik ve stratejik’ nedenlerle çekildiklerini bildirdi

  KUZEY: SİYASİ BOŞLUK OLMAZ

  Bu arada ABD Başkanı Bush, Afgan muhalefet güçlerini Kabil'in kontrolünü ele geçirmekle ilgili olarak uyardı. Bush, New York’taki basın toplantısında ‘‘Dostlarımızı güneye doğru bastırmaya zorlayacağız fakat Kabil kentinin içine girmeye değil’’ diye konuştu. Bush, Kuzey İttifakı'nın Kabil'e girmesinin, gelecekteki geniş tabanlı hükümet kurma çabalarını tehlikeye sokabileceği uyarısında bulundu.

  Kuzey İttifakı Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah ise ‘‘Kabil'e girmeden önce, daha ziyade bütün diğer gruplarla geniş tabanlı bir siyasi anlaşmaya varmayı tercih ediyoruz. Ama bir siyasi boşluk olduğu takdirde bu görüşümüze bağlı kalmak zorunda da değiliz’’ dedi.

  İNGİLTERE: GİRSİNLER

  İngiltere ise müttefiki ABD'nin aksine Kabil'e girilsin istiyor. İngiltere Savunma Bakanı Geoff Hoon, ‘‘Kuzey İttifakı'nın kış bastırmadan önce Kabil'i aldığını görmekten çok mutlu olacağım’’ dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı