Kabe projesini Bin Ladin ailesi yapıyordu

AP-hurriyet.com.tr
12 Eylül 2015 - 10:12Son Güncelleme : 12 Eylül 2015 - 10:12

Kabe'de 107 kişinin hayatını kaybettiği kazada flaş detay. Kabe'yi genişletme projesini Bin Ladin ailesinin üstlendiği ortaya çıktı. Aile El-Kaide'nin eski lideri Usame Bin Ladin'i 1990'lı yıllarda terörist faaliyetlerde bulunduğu için reddetmiş.

Kabe’yi genişletme çalışmalarına katılan bir vincin düşmesi sonucu Suudi Arabistan tarihine geçen bir olay yaşandı. Vincin düşmesiyle birlikte hac ibadetini yerine getirmek için Mekke’de bulunan 107 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenler arasında iki Türk hacı adayı olduğu da belirtiliyor.

Kabe projesini Bin Ladin ailesi yapıyordu

TAŞERONLARLA ANLAŞILDI

Suudi Arabistan hükümetinin büyük projelerinden biri olan Kabe alanını geliştirme işini Cidde merkezli Bin Ladin grubu üstleniyor. Bin Ladin ailesinin Kabe’nin etrafını genişletme projesi kapsamında bazı taşeronlarla da anlaşmıştı.

Kabe projesini Bin Ladin ailesi yapıyordu

USAME BİN LADİN’İ REDDETTİLER

Bin Ladin ailesinin yıllardır Suudi Kraliyet ailesine yakın olduğu biliniyor. ABD tarafından öldürülen El-Kaide’nin eski lideri Usame Bin Ladin de bu aileye mensup. Fakat aile terörist faaliyetlere katıldığından dolayı 1990’lı yıllarda Usame Bin-Ladin’i reddetmiş

Kabe projesini Bin Ladin ailesi yapıyordu
Kabe projesi tamamlanınca böyle olacak.

2020 YILINDA BİTECEK
Türk şirketlerinin de Kabe yakınlarındaki Al-Bait projesinde çalıştıkları biliniyor. Kabe’yi genişletme projesinin 2020 yılında tamamlanması öngörülüyor.

10 EKİM'E KADAR DURDURULDU
Kabe’deki vinçlerden birinin devrilmesinin ardından Kabe’de yapılan inşaat çalışmalarının 10 Ekim’e kadar durduğu bildirildi.

Etiketler: Bin Ladin , kabe

    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı