Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Kabataş’ta 53 İstanbul Lisesi’nde 12 boş kontenjan var

  Hürriyet Haber
  09 Eylül 2013 - 11:48Son Güncelleme : 09 Eylül 2013 - 17:50

  Sınavla öğrenci alan okulların boş kalan kontenjanları açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı boş kalan kontenjanları için ek yerleştirme yapacak. Adaylar en fazla 5 tercih yapabilecek.

  Milli Eğitim Bakanlığı, Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi ile öğrenci alan ortaöğretim kurumlarında boş kalan kontenjanlar için öğrencilere ek tercih ve yerleştirme hakkı tanıdı.
  Buna göre, 2013 yılı SBS'ye katılan ve OYP'si 201 ve üzeri olan, tercih döneminde okul tercihi yapmayan veya yapamayan, tercih yaptığı halde hiçbir okula yerleşemeyen, herhangi bir tercihine yerleştiği halde okul mülakatında elenen, asıl veya yedek kayıt döneminde herhangi bir tercihine kayıt hakkı kazanarak kaydını yaptıran tüm öğrenciler, 2013 yılı Ortaöğretime Yerleştirme Sistemi Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu'nda yer alan 'Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı okulların boş kalan kontenjanlarına OYP'ye göre merkezi sistem üzerinden ön kayıt yoluyla öğrenci alınması' süreciyle birlikte okul türüne bakılmaksızın (özel okullar hariç) boş kontenjanlar için 'https://e-okul.meb.gov.tr' adresinde yayımlanan okullara en fazla 5 tercih olmak üzere yeni tercih yapabilecek.

  Bazı okulların açık olan kontenjan sayıları ise şöyle:
  İstanbul Lisesi: 12
  Vefa Lisesi: 14
  Cağaloğlu Anadolu Lisesi : 31
  Galatasaray Lisesi:1
  Beyoğlu Anadolu Lisesi : 14
  Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi: 37
  Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesi: 16
  Şehremini Anadolu Lisesi : 4
  Kabataş Erkek Lisesi İngilizce 36, Almanca 17
  Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi :44
  İhsan Kurşunoğlu Anadolu Lisesi: 40
  Hayrullah Kefoğlu Anadolu Lisesi :40
  50.Yıl Tahran Anadolu Lisesi :30
  Kadıköy Anadolu Lisesi :47
  Florya Tevfik Ercan Anadolu Lisesi : 16
  Ataköy Cumhuriyet Anadolu Lisesi: 15
  Yeşilköy Anadolu Lisesi :11
  Bingül Erdem Anadolu Lisesi :8

  Tercih başvurusunda bulunan tüm öğrencilerin, puan üstünlüğü ve tercih başvuruları dikkate alınarak yerleştirme işlemi yapılacak. 16 Eylül Pazartesi günü mesai saati bitimi itibarıyla asıl ve yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler, e-okul sistemi üzerinden ilan edilecek. Okullarda boş kontenjan kalması halinde eğitim öğretim sürecini aksatmayacak biçimde yedek listeler üzerinden yerleştirme işlemleri yapılacak.
  Sonuçlar 'https://e-okul.meb.gov.tr' adresinden takip edilebilecek
  Ek yerleştirme sonuçları öğrencilerin sonuç bilgilerinde, herhangi bir ortaöğretim kurumuna asıl olarak yerleştirildiği okul varsa bu okulun bilgileri, yedek olarak yerleştirildiği okul veya okullar varsa, yedek okullar ve bu okulların kayıt dönemleri hakkında bilgiler bulunuyor. Ayrıca veliler yerleştirme sonuçlarıyla ilgili bilgilerini 'https://e-okul.meb.gov.tr' adresinden takip edebilecek. Bu nedenle velilerin belirtilen internet adresini yerleştirme takvimi boyunca takip etmeleri gerekiyor. Ayrıca SMS ile bilgilendirilme sistemine dahil olan velilere Mobil Bilgilendirme Servisi aracılığıyla yerleştirme sonuçları bildirilecek.

  Kayıtlar 17 -18 Eylül’de

  Ek yerleştirme sonucu tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrenciler 17 ve 18 Eylül saat 17.00'ye kadar asıl olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırabilecek. Bu tarihlerde kaydını yaptırmayan öğrenciler kayıt haklarını kaybedecek.
  Asıl kayıt dönemi sona erdikten sonra 18 Eylül Çarşamba günü saat 21.00'de yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler e-okul sistemi üzerinden duyurulacak.
  18 Eylül saat 21.00 itibarıyla yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları ise 20 Eylül Cuma günü saat 17.00'ye kadar devam edecek.
  Yeni tercih ettiği okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler, kayıt yaptırdıklarında önceki okullarındaki kayıtları silinecek. Yeni tercih ettiği okula kayıt hakkı kazanan ancak kayıt yaptırmayan ya da yeni tercih ettiği okulu kazanamayan öğrencilerin kayıtlı oldukları önceki okullarındaki hakları korunacak.
  Adayların tercihlerini yaparken ilan edilen kontenjan listesinde kontenjanı dolu görünen okulların öğrencilerinin başka okullara gitme durumunu gözönüde bulundurarak, bu okullarda da boş kontenjan oluşabileceğini dikkate almaları gerekiyor.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı