Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kabaş'tan Savcı'ya: Yolsuzlukla savaşsaydı

  Ayşegül USTA / İSTANBUL
  06.10.2015 - 21:41 | Son Güncelleme: 06.10.2015 - 21:41

  SOSYAL paylaşım sitesi Twitter’da İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu’nun fotoğrafını paylaşarak “Bu adamı asla unutmayın, 17 Aralık soruşturmasına takipsizlik kararı veren Savcı Hadi Salihoğlu” yazdığı gerekçesiyle 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan gazeteci Sedef Kabaş, suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraat etti.

  İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya ‘terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerini hedef göstermek’ ve ‘tehdit’ ile suçlanan Kabaş katılırken, şikâyetçi İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu gelmedi. İzmir ve İstanbul Barosu’ndan gözlemci avukatların da bulunduğu duruşmaya; CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, gazeteciler Zafer Arapkirli ve Ceyda Karan ile Ekrem Dumanlı’nın isitifasının ardından Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği’ne getirilen Abdülhamit Bilici de Kabaş’a destek vermek amacıyla izleyici olarak katıldı. Duruşmada 9 sayfalık savunmasını okuyan Kabaş, şunları söyledi: “Bir savcı ‘Çağırsınlar, savaşa giderim’ diyor. Oysa bir hukuk insanı elinde silah savaşmak yerine hukuku tesis etmek suretiyle o savaşın çıkmadığı bir ortamın yaratılmasından sorumludur. Yok illa savaşacağım diyorsa, bizim de o zaman ‘Keşke zamanında yolsuzluklar savaşsaydı’ deme hakkımız doğar. ‘Asla unutmayın’ sözü neden tehdit olarak algılanıyor? Kişiler imza attıkları başarılı işlerle hatırlanmak isterler. Eğer Savcı Bey 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasına takipsizlik verdiği kararını hukuka uygun, adil, gurur duyulacak bir karar olarak görüyorsa zaten unutulmak istemez. Bu durumda bana dava açmak yerine, teşekkür etmeli.”


  HÂLÂ ADALET VAR


  Savunmasının ardından beraat eden Kabaş, duruşma salonunun önünde kendisine desteğe gelenlerle hatıra fotoğrafı çektirerek sevincini paylaştı. İstanbul Adalet Sarayı’nın önüne de açıklama yapan Kabaş, “Bu beraat kararı aslında Türkiye’ye çok güzel bir mesaj veriyor. Düşüncelerimizi ifade etmekte özgürüz. Bu bizim en temel anayasal hakkımız. Bugünkü karar gösteriyor ki Türkiye’de hâlâ adalet var. Hâlâ hukuk var” dedi.

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı