Gündem Haberleri

  Kabakulak

  Hürriyet Haber
  27.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kanat ATKAYA

  FALCO

  Live Forever

  (EastWest/ Balet)

  Aslında Trabzon'da en sevilen bestecinin Mozart oluşu üzerine beynimde oluşan zincirleme düşünce kazasının yansımalarını (Yanıl-mıyorsam, yansıma lafını ilk kez kullandım, haydi hayırlısı) sizlerle paylaşmak istiyordum. Ama aklımdan geçenler beni ürküttü. Bu sebeple, Falco'nun ‘‘Live Forever’’ albümünü yazma kararı aldım. Falco biliyorsunuz -belki duymamışsınızdır diye hatırlatalım- öldü. Dostumuz, kısa ömründe ‘‘Der Kommissar’’, ‘‘Rock Me Amadeus’’ ve ‘‘Vienna Calling’’ gibi şarkılarıyla 1980'lerin çay partilerine bayağı bir renk katmıştı. ‘‘Jeanny’’ adı altında hayatımaza giren kabus kıvamında şarkıları da yok değildir. Ama ne demişler: ‘‘Ölünün arkasından kötü konuşulmaz.’’ Sadede gelelim. Falco'nun yaşarken verdiği (1986) bir konserin kayıtları, sanatçıyı anmak için bir albümde toplanmış. ‘‘Falco Canlı’’ ismini bulmakta pek zorlandıklarını sanmıyorum. Falco dinleyeceksem stüdyo kayıtlarını tercih ederim. Allah taksiratını affetsin.

  JOAN OF ARC

  Eric Serra

  (Sony)

  ERIC Serra, şu anda piyasada (Ne piyasası yahu) en iyi film müziği yapan isimlerden biri. Film müziğini evde oturup dinlemem, dinleyenleri anladığımı da pek söyleyemem. Film esnasında dikkatimi çekmesi (iyi veya kötü olarak tabii ki), yeterli. Eric Serra, iyi bir müzisyen. Filmin müzikleri de gayet iyi. Başkaaa, başkaaaaa. Aslına bakarsanız şu dakikadan itibaren albümle ilgili söyleyecek hiçbir şeyim yok. Ama belli bir uzunlukta olması gerekiyor yazının. Filmi anlatayım desem, 3 saatlik filmin nesini sığdıracaksın buraya. Milla Jovovich veya Luc Besson'dan bahsetmek de abes. Savaş sahneleri çok babaydı ama ne alakası var. Hah buldum. Eric Serra'nın bestelerini kim seslendirmiş onu yazalım. The London Session Orchestra çalmış, The Metro Voices adlı koro vokal yapmış, bu kalabalık ekibi de bizzat Serra yönetmiş. Bilgilendiyseniz ben bir sonraki albüme geçmek istiyorum. Oh be!

  FOR THE MASSES

  Çeşitli Sanatçılar

  (A&M/ Universal)

  BU albüm çıkalı 1 seneyi geçti. Ve ben yazıp yazma-dığımı hatır-lamıyorum. Ama büyük ihtimalle yazma-mıştım. Albüm tükendiği için yeniden çıkarıldı. Ben de fırsat bu fırsat, yekten albümü dayadım buraya. Albüm özetle Depeche Mode için yapılmış bir tribute albümü. Yani, tipik bir ‘‘Saygıyla anıyoruz, önünüzde eğiliyoruz’’ hikayesi. Daha önce de sevmiştim, çok korkunç sonuçlar vermediği sürece ‘‘cover’’ dinlemeyi seviyorum. bu albümde dinlediğim en iyi cover albümlerinden biri. Mesela Veruca Salt ‘‘Somebody’’yi, neredeyse Depeche Mode'dan bile iyi yorumlamış. Keza, Gus Gus'un ‘‘Monument’’, ‘‘Rammstein'ın ‘‘Stripped’’ ve Hooverphonic'in ‘‘Shake The Disease’’i de süper. Depeche Mode fanatiği sayılmam. İlk dönemlerini çok tutarım. Ama bu albümü hakikaten çok sevdim. Her evin ihtiyacı. Alın bir kenarda bulunsun. Şifa niyetine...

  katkaya@hurriyet.com.tr

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı