Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kabahat kapsamındaki dosyalar dokunulmazlık içinde

  ANKARA (A.A)
  02.02.2006 - 14:02 | Son Güncelleme: 02.02.2006 - 14:02

  TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu üyeleri, Kabahatler Kanunu kapsamına giren dosyaların bugüne kadar olduğu gibi dokunulmazlık içinde işlem görmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi.

  TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, Meclis Başkanlığı'ndan gelen yazı üzerine, Kabahatler Yasası kapsamına giren dokunulmazlık dosyalarını görüştü.

  Basına kapalı gerçekleşen toplantıyla ilgili açıklama yapan Komisyon Başkanı Burhan Kuzu, bir karar almadıklarını, ancak üyelerin çoğunluğunun “Kabahatler, TCK'dan ayrılmış olmasına karşılık, bu suçlar nitelik olarak Anayasa'nın yasama dokunulmazlığını düzenleyen 83. maddesindeki suç kavramında değerlendirilip dokunulmazlığın devam
  etmesi gerektiği” görüşünü savunduğunu bildirdi.

  Kuzu, azınlıkta kalan diğer görüşün ise “Kabahatler Yasası kapsamına alınan bu suçların idari para cezası ödenerek ortadan kalkacağı, buna itiraz edilmesi sonucu milletvekilinin ifadesi alınması gerektiğinde işlemin dokunulmazlık kapsamında değerlendirileceği” yönünde olduğunu, kendisinin de bu görüşü paylaştığını ifade etti.
  Burhan Kuzu, iktidar ve muhalefet milletvekilleri içinde farklı görüşlerin oluştuğuna işaret etti.  Toplantıda oluşan görüşleri Meclis Başkanlığı'na sunacağını kaydeden Kuzu, Meclis Başkanlığı'nın konuyu Adalet Bakanlığı'na bildireceğini, ancak uygulamayı yapacak olan savcılıkların tutumunun önemli olduğunu vurguladı.
  Komisyonda bu kapsama giren 52-53 dosya bulunduğuna dikkati çeken Kuzu, bunların tümü hakkında dönem sonuna erteleme kararı verdiklerini hatırlattı.

  Kuzu, “seçim suçu” olarak değerlendirdikleri “siyasetçinin güneş battıktan sonra miting veya toplantıda konuşmasını” oluşturan bu suçlarla ilgili daha köklü bir düzenleme yapılabileceğini ve zaman sınırının biraz daha esnek tutulabileceğini sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı