« Hürriyet.com.tr
MENÜ

KA-DER'den Basketbol Federasyonu'na destek

Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KA-DER) Genel Başkanı F. Çiğdem Aydın, Türkiye Basketbol Federasyonu'nun (TBF) “Bayanlar Ligi”nin adını “Kadınlar Ligi” olarak değiştirmesini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, aldıkları bu çağdaş karar nedeniyle TBF'yi tebrik ve takdir ettiklerini dile getirerek, “(Bayan) değil (Kadınız” Türkiye Basketbol Federasyonu'nu destekliyoruz” dedi.

Tüm spor dallarındaki federasyonları da kadınlara “bayan” değil “kadın” demeye davet ededen F. Çiğdem Aydın, şunları kaydetti:
“Kadınlara sözde nezaket icabı 'bayan' denmesi, hem kadın cinsine hakarettir, hem de Türk dili kurallarına aykırıdır. Bayan, bir cinsiyeti ifade etmez, bir hitap kelimesidir. Spor takımlarında ısrarla bayan kelimesini kullanmak isteyen federasyonlardan erkek oyunculardan oluşan takımların adını da (baylar ... takımı) olarak değiştirmelerini bekliyoruz.
Bayan kelimesine karşıyız, çünkü kadına 'bayan' demek, erkek egemen toplumun kadınları toplumsal statülerine, yaş ve medeni durumlarına göre kategorilere ayırarak kadın bedeni üzerinde tahakküm kurma arzusundan ileri gelmektedir.

Basketbol Federasyonu'nun kararına karşı çıkanlar, 'kadın' kelimesinin kızları rencide ettiğini iddia ediyor. Asıl bu iddialarda bulunanlar kadınları rencide ediyor, kadınlığı 'ayıp' bir şeymiş gibi dışlıyor ve kadın-kız arasında ayrım yaparak, sporcunun cinsiyetine değil kimseyi ilgilendirmemesi gereken cinsel hayatına vurgu yapıyor. Kadınlara 'bayan' demek ayrımcılıktır, kadının insan haklarına aykırıdır. Tüm kurum ve kuruluşları kadınlara 'bayan' demekten vazgeçmeye çağırıyoruz.”

Bunları da Beğenebilirsiniz