Kárı bile hesapladı, ’arkadaş mağdur, ipini kıvırıver’ dedi

Şükrü KÜÇÜKŞAHİN
11.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin’in ihaleyi kime vereceği konusunda yazılı not ilettiği eski Hatay Doğumevi Müdürü Yaşar Artar, "AKP ilçe binasında görüştük. ’Teşkilattan bazı arkadaşlar işsiz ve mağdur, ipini kıvırıverelim’ dedi. İpini kıvırmak, yöresel dilde yardımcı olmak anlamına geliyor" dedi. Artar, Ergin’in ihaledeki kár marjını bile hesapladığını öne sürdü.

AKP Grup Başkanvekili ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin’in el yazısı ile ihaleleri kime vereceğini söylediği eski Hatay Doğumevi eski Müdürü Yaşar Artar, Hürriyet’in sorularını yanıtlarken, çarpıcı açıklamalarda bulundu. "Sadullah Ergin, beni AKP Merkez İlçe binasına çağırarak görüştü. Teşkilattan bazı arkadaşlarının işsiz ve mağdur olduğunu belirterek, ’bunların ipini kıvırıverelim’ dedi. Bu yöresel dilde iplerini gevşetmek, yardımcı olmak anlamına geliyor" diyen Artar’ın açıklamaları şöyle:

İHALE VERMEMİ İSTEDİ:

Ben 1986 yılından beri Van’ın Çataki İlçesi Halk Eğitim Müdürlüğü’nden beri çoğu Doğu’da olmak üzere hep yönetici olarak görev yaptım. AKP iktidar olduktan sonra 2003’te Samandağ Devlet Hastanesi’ne müdür olarak atandım. Sadullah Bey, bu görevim sırasında da bana bazı ihaleleri yaptırmak istedi. Reddetmem üzerine ilk gerginlikler başladı. Ama benim ailem yaklaşık 5 bin seçmene hükmettiği için arasını da hep sıcak tutmak istedi.

ORTA YOLU BUL:

Ben ihale verilmesini kabul etmediğim halde, her seferinde, ’Orta yolu bul, anlaş’ tavsiyesinde bulundu. Mesela, İl Genel Meclisi üyesi Mustafa A. için, ’Kolaylık göster, ipini kıvırıver’ dedi. İpini kıvırıver, bizim yörede ipini gevşet, işini rahatlat anlamında kullanılır.

KÁR MARJINI DA HESAPLADI:

Bu görüşme, kendisinin telefonla çağırması üzerine, AKP Hatay Merkez ilçe binasında yapıldı. Ergin’in iddia ettiği gibi Ankara’da değil. Benden yapılması gereken işlerin listesini istedi. Ben de yazıp götürdüm. Karşılarına isimler yazdı. Yazdığı isimlerin partili, mağdur ve işsiz olduğunu söyledi. O belgedeki 40-50 milyar ibaresini de jeneratör ihalesinin yaklaşık 100 milyar liraya çıkacağı düşüncesiyle oluşacak kár olarak tahmin etti.

DİĞER BÜROKRATLARA DA:

Sadullah Bey, bu belgenin bir müsvedde olduğunu söylüyor; ama doğru değil. Ben bu yönteme karşı çıktığım halde, listeyi bana verdi. Müsvedde ise kendisinde kalması gerekmez miydi? Bu müsvedde değil talimattır. Kendisi atadığı diğer bürokratlara da bunu yapıyor.

İLLA İHALE OLSUN İSTEDİ:

Oysa ben daha önce de bu hastanede 100 milyar liralık bakım, onarım, tadilat işi yaptım. Hepsini de sivil toplum örgütleri ve belediyelerin desteği ile yaptım. Tek lira harcamadığımı herkes biliyor. Ben bu işleri de aynı yöntemle yaptırabileceğimi söyledim, buna karşı çıkıp, ihale açılmasında ısrar etti. ’İşleri yapalım ve bunlara verelim’ dedi. Sonuçta eski müdür de tam bu sırada mahkeme kararı ile geri döndü ve beni alıp, onu getirdiler. Sonra bir şekilde bu ihaleler yapıldı.

Amca torunu komisyon başkanıydı

ESKİ Hatay Doğumevi Müdürü Yaşar Artar, Hassa’ya sürülmesi olayını da şöyle anlattı: "Hastanenin başhekim yardımcısı ve tüm alımlardan sorumlu olan Sadullah Bey’in amca oğlu Ali Demirli’nin bazı yapmak istediği işlere de karşı çıktım. Sanırım benimle ilgili süreci bu da hızlandırdı. Beni Hassa ilçesine sürdüler, orası hastane bile değil, sağlık ocağı. Bu bir cezalandırmaydı. Bütün bunlar olurken, benim ailemin hükmettiği seçmen kitlesi 5 bin kişiye ulaştığı için durumu da idare etmeye çalıştı. Bu nedenle de benim hakkımda, tacizci, iddiasında bulunan Sadullah Bey, geçen ağustos ayında, AKP il yöneticileri ile birlikte köyüm Maraşboğazı’na geldi. Geleneklerimiz gereği, ailem kendisine kuzu kesti. Evimde yemek yedi, kurşunları sıktık. Kendisini affettirmeye çalıştı."

Taciz iddiası üzücüydü, aklandım

ESKİ Hatay Doğumevi eski Müdürü Yaşar Artar, "Taciz iddiası çok acı ve üzücü. Bu konuda yapılan soruşturmada, hiçbir kusurum olmadığı görüldü ve ceza kesilmedi. Çünkü, benim adıma olan ama bir akrabamın kullandığı bir telefonla geçilen mesajlar var. Bu mesajlar benim değil. Bu kanıtlandı. Sağlık Bakanlığı’nın bu yöndeki kararına rağmen beni böyle karalaması, ahlaken çok yaralayıcı" dedi.

Ergin: Ivır zıvır işler için bazı isimler karalanmıştı

AKP Parti Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, kendisiyle ilgili iddialar üzerine düzenlediği basın toplantısında şunları söylemişti: "Artar’ın kendi rızası dışında üç personel hareketi vardır. Bunun ikisi idare mahkemesi kararıyla, üçüncüsü de Hatay Valiliği’nin gayri ahlaki ilişkiler nedeniyle yaptırdığı soruşturma sonucu olmuştur. Yazıda yer alan rumuz isimlerin, hastaneden iş almadı. Bu, müsvedde olmayı geçmeyen bir belgedir. Bu yazı, ilgili müdür tarafından Ankara’ya geldiğinde önüme konulmuş. Yazıda belirtilen isimler için ’benden bu işi yapmak için yardım istiyorlar’ denmiş. Onun belirttiği isimleri not almışım. Ivır zıvır işler için bir takım isimler karalanmıştır. O da kendisinden iş talep edenlerin isimleridir."

Eraslan, TBMM’ye başvurdu:Dokunulmazlığımı kaldırın

AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin’in, ihaleye fesat karıştırmakla suçladığı DYP Hatay Milletvekili Mehmet Eraslan, dokunulmazlığının kaldırılması için TBMM Başkanlığı’na başvurdu. Eraslan, hakkında ihaleye fesat karıştırmaktan dolayı dava açıldığı iddiasını gündeme getiren Ergin’e yanıt verdi. Eraslan, şu görüşleri dile getirdi: "Ergin, kamu görevlisine, ihale işlerinin kimlere verileceğini kendi el yazısı ile talimatlandırdığı belgeyi kabul etmekle benim haklılığımı ortaya koymuştur. "
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı