Gündem Haberleri

GÜNDEM

  K.Irak operasyonu ve Barzani'nin 'Megalo Kürdistan 'hayali…

  Yavuz Çekirge
  23 Ekim 2007 - 15:12 Son Güncelleme : 23 Ekim 2007 - 19:12

  Mesut Barzani 'nin yaklaşık on yıldır peşinden koştuğu, büyük Kürdistan hayali artık çatır çatır çöküyor. Türkiye, İran, Suriye Kürtlerini de bir idealin parçası gibi görerek, bunu aşiret bazında silahlı eylemlere döken bir liderlik anlayışının masum gençleri sürüklediği ölümler her geçen gün artıyor.

  Uzun süredir tartışılan ve bir türlü meclise gelmeyen, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin özel koşullarda Kuzey Irak'da operasyon yapma yetkisinin kullanımı konusunda hükümete yetki veren 'Tezkere'çok önemli bir çoğunlukla TBMM'nde kabul edildi.

  Türkiye 'nin ortadoğu siyasi dengelerine yönelik aktif müdahelesi anlamına gelebilecek olan bu hamlenin içpolitikada ve dışpolitikada etkileri ve sonuçları neler olabilir?

  Bulmacanın Parçaları Şunlar:
  1.Hükümet neden bu kadar bekledi?
  2.ABD ve Irak yönetimi ile olası  operasyonlar konusunda bir anlaşma yapıldı mı?
  3.Suriye ve İran bu konuda neden Türkiye'nin tarafını tutuyor?
  4.ABD temsilciler meclisinde senatoya sevk edilmesi kabul edilen Ermeni yasa tasarısının Kuzey ırak ile ne bağlantısı var?

  İç politika dinamikleri:
  TSK temsilcileri uzun bir süredir PKK unsurlarının Kuzey Irak'da barındığı yönünde istihbarat aldıklarını ve sorunun çözümü için sıcak takip operasyonlarının  'Hot Pursuit' gerekli olduğunu dile getirmekteydi.
  Hükümet konuyu siyasi olarak çözmeyi tercih etmesi ve ABD, BM, AB ve komşu ülkeler diyaloglarının daha etkili ve kalıcı olacağı yönünde politika geliştirmesiyle muhalefetin tepkisini çekmiştir. Özellikle  seçim döneminde yaptığı etkili çalışmalarla MHP milliyetçi kesimin desteğini kazanmayı ve oylarını artırmayı başarmıştır. Öte yandan CHP kendisinden beklenen muhalefet görevini yeterince yerine getirmemekle suçlanmış ve oy kaybına uğramıştır.

  İçpolitika dengelerinin esas  önemli taraflarının  hükümet ve generallerin   olduğu gerek iç gerekse de dış basın tarafından  idaa edilmektedir. Bu dengelerin nasıl gelişeceği de iki ana eksende ele alınarak yorumlanmaktadır.  Ekonomi ve ABD ile ilişkiler.

  Batılı siyasi yorumculara göre tezkere ile yeniden güç kazanan ve hükümeti  etkisi altında tutan generaller bu raundu kazanmış görünüyorlar.Ama başbakan Tayyip Erdoğan 'da kolay pes edecek bir politikacı değil.

  Dış politika dengeleri ve Ermeni Yasa Tasarısı

  ABD 'de bu seçim döneminde birdenbire önem kazanan Ermeni yasa tasarısı, senatodan büyük bir ihtimalle geçmeyecek.  Siyasi yorumcuların çoğu, bu konunun çok büyük bir önemi olmadığını, Türkiye ve ABD ilişkilerinde suni gündem yaratma amacıyla çıkarılan bir taktik  olduğunu ileri sürüyorlar. Hiç şüphesiz yüz yıl öncesinin tarihi olaylarını günümüze taşıma konusunda 'Romantik Ermeni diaspora' siyasetcilerinin gayretlerinin bunda etkisi var.Yoksa bugünkü Ermenistan'ın bu konuda resmi bir talebi yok. Üstelik  iyi ilişkiler kurulması yönünde her iki ülke siyasetcilerinin büyük gayretleri olduğu da yadsınamaz.

  Saddam Hüseyin  diktatörlüğünün yıkılışından ve ABD 'nin Irak 'ı işgalinden sonra kurulan mevcut Irak yönetiminin Talabani ve Maliki yani ;Kürt ve Şii  temelleri sürekli olarak sarsılmaktadır. Sünni güçler Al Kaida destekli saldırılarla bir içsavaş atmosferi yaratmışlardır.Kuzeyde Kürtler etnik milliyetcilik bazında bir siyasetle özerk bir oluşum yaratmışlar, Mesut Barzani  liderliğinde Kürt aşiretler arasında bir etnik mutabakat sağlamayı başarmışlardır.  Bazı siyasi gözlemcilere göre ABD ve İsrail gizli istihbarat servisleri, belirli senaryolar doğrultusunda yönlendirmek amacıyla  250 binden fazla  Kürt peşmergeyi eğiterek silahlandırmışlardır. Eğitilen bu peşmergeler arasında PKK unsurları da vardır.

  Irak yönetimi PKK kamplarını kapatabilir mi?
  Esas soru bugünlerde tartışıldığı kadarıyla mevcut Talabani-Maliki iktidarının PKK kamplarını kapatmaya gücünün yetip yetmeyeceği değil, Irak iç politik dengelerinin  buna elverişli olup olmadığıdır.
  Dengeler elverişli olmadığını gösteriyor. Kampları kapatamayan bir Irak devleti içinde bulunduğu zafiyetin çok farkında olmayabilir. Aşiretler düzeninin hakim olduğu Irak'da bayrak ve toprak anlayışının da oluşmadığını söyleyebiliriz. Zaten bu şartlar altında bir ülkeden söz etmemiz mümkün olmayacaktır.
  Üçe bölünmüş Irak 'da büyük hayaller peşinde koşan Mesut Barzani ne yazık ki büyük bir yanlış yapmıştır.Bu yanlışlık da onu ve yandaşlarını çok zor bir duruma düşürmüştür.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı