Dünya Haberleri

  Juncker Kıbrıs'a geliyor

  CİHAN
  15.07.2015 - 20:30 | Son Güncelleme:

  Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker,16-17 Temmuz tarihlerinde Kıbrıs’a ziyaret gerçekleştirecek.

  Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği'nden yapılan açıklamaya göre, Başkan Juncker ziyaretinin ilk gününde, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’le ikili toplantılar yapacak.

  Bu toplantıların ardından Başkan Juncker ve iki lider ziyaretin ilk gününde Lefkoşa’da ara bölgede öğle yemeğinde bir araya gelecek. Başkan Juncker BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile de bir araya gelecek.

  Juncker, ziyaretiyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

  “Ziyaretim, Kıbrıs sorununa kalıcı ve kapsamlı bir çözüm bulunması için eşsiz bir fırsatın söz konusu olduğu bir döneme denk geliyor. Mevcut durum kabul edilebilir değildir ve kimseye fayda sağlamamaktadır. Ülkelerinin yeniden birleşmesi için müthiş bir kararlılık gösteren iki lider Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı’yı cesaret ve vizyonlarından dolayı kutluyorum. Hem onları hem de Kıbrıs halkını temin ederim ki ortaya koydukları bu çabalarda Avrupa Komisyonu’nun tam ve sarsılmaz desteği onlarla birliktedir.”

  Başkan Juncker ziyaretinin ikinci gününde ise, Rum Temsilciler Meclisi Başkanı Yannakis Omirou ve Kıbrıs Rum Parlamentosu’nda temsil edilen siyasi parti liderleriyle görüşecek. Başkan Juncker, günün ilerleyen saatlerinde Rum Meclis genel oturumunda bir konuşma yapacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı