İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Juncker: Avrupa barışın koruyucusudur

DHA
12.09.2018 - 15:24Son Güncelleme :
Juncker: Avrupa barışın koruyucusudur
DHA

Mahmut Can Emir / İstanbul, 12 Eylül (DHA) - Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Strasburg’da yaptığı dördüncü Birliğe Sesleniş konuşmasına, Avrupa Birliği‘nin (AB) barışın koruyucusu olduğunu söylerek başladı ve Avrupa Parlamentosu’nun gelecek 12 aylık gündemini açıkladı.
Juncker’in konuşmasının satır başları şöyle:
- Avrupa Birliği’nin kıtaya barış getirdiğini belirten Juncker, Avrupa Birliği’ne biraz daha saygı duyulması gerektiğini söyledi.
- Juncker, AB’nin ekonomik krizden sıyrılarak devamlı olarak büyüdüğünü ve 2014 yılında beri 12 milyon istihdam yarattığını hatırlattı.
- Juncker, bazı ortakları farklı rotalar çizseler de, Avrupa’nın çok ulusluluğu savunduğunu söyledi.
- Avrupa’nın hoşgörülü ve açık bir kıta olması gerektiğini söyleyen Juncker, gelişmiş bir sınır gücünün ülkelerin göç konusunda yeni uygulamalar getirmesine katıda bulunacağını ekledi.
- Juncker, Avrupa’nın küresel standartlar yaratmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.
- AB’nin Birleşik Krallık’ın Birlik’ten ayrılma kararına saygı duyduğunu vurgulayan Juncker, Birleşik Krallık hükümetinin de, Birlik dışındaki pozisyonuyla, üyelik ayrıcalıklarından yararlanmayı sürdüremeyeceklerini anlaması gerektiği uyarısı yaptı. Juncker, bunun yanında Birleşik Krallık’ın AB’nin her zaman politika, ekonomi ve güvenlik konularında bir ortağı oldunu da ekledi.
- Euro’nun başarılı bir proje olduğunun altını çizen Juncker, “Euro bağımsız Avrupa’nın aktif aracı olmak zorundadır” dedi.
- AB üyesi ülkelerin Birlik’in dış politikalarını veto edememeli diyen Juncker, bu durumun bazı vergilerndirme kuralları için de gerekli olduğunu ekledi.
- Juncker, Avrupa’nın “sağlıksız ulusalcılık” yerine “aydınlanmış vatanseverlik” anlayışını benimsemesi gerektiğini söyledi.
- Juncker, ülkelerin yaz saati uygulamasını iptal edip etmeme konusunda karar vermeleri gerektiğini, şirketlerin aktif olduğu ülkelerde vergi ödemesi gerektiğini ve Avrupa Komisyonu’nun internet servis sağlayıcılarına terör propagandası yapan web sitelerinin bir saat içinde kapatılmasını sağlayacak kurallar önermesi gerektiğini ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Juncker: Avrupa barışın koruyucusudur haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

12 Eylül 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:07
 • Guneş
  06:34
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  16:38
 • Akşam
  19:27
 • Yatsı
  20:48
Sayfa Başı