Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Julian Assange İsveç'e iade davasına çıkıyor

  Daily Telegraph
  07 Şubat 2011 - 12:08Son Güncelleme : 07 Şubat 2011 - 13:20

  Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın avukatları Assange’ın İsveç’e iadesiyle ilgili davanın bugün ve yarın yapılacak duruşmalarına ilk darbeyi savunma metninin tamamını internette yayımlayarak vuracak.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

   

  ASSANGE'IN KADERİ BELLİ OLUYOR

   

  39 yaşındaki Assange kaderini tayin edeceğine inanılan dava için bugün Belmarsh’ta hakim karşısına çıkıyorDuruşmanın yarın da süreceği tahmin ediliyor.

   

  Assange iki muhafız eşliğinde mahkeme binasında geldi. Duruşmanın yapılacağı salonda Assange'ı ilk günden beri yalnız bırakmayan Jemima Khan ile Bianca Jagger ve politikacı Tony Benn'in de bulunması dikkat çekti.

   

  Kendisiyle ilgili suçlamaları reddeden Assange, İsveçli savcıların kendisine yönelik ülkeye dönüş çağrılarına direniyor. Assange, İsveç’te iki kadına cinsel saldırıyla suçlamasıyla sorgulanmak için aranıyor.

   

   Aralık ayında hakkında çıkarılan Avrupa Arama Emri (EAW) üzerine tutuklanan Assange, hapishanede birkaç gün geçirdikten sonra şartlı kefaletle serbest bırakılmıştı. O günden bu yana bir arkadaşının Norfolk’taki malikanesinde ev hapsinde.

   

  Assange’ın savunmasını yapacak avukatlar EAW’nin zanlının sorgulanmak için arandığı durumlarda geçerli olmadığını savunacak. Assange’ın avukatı Mark Stephens, “Savunmamızı sabah 10’da benim şirketimin internet sayfasına yüklemeyi planlıyoruz” dedi.

   

  ASSANGE EAW'YLA ARANAMAZ

  EAW’ya karşı itirazlarını dile getireceklerini söyleyen Stephens, “EAW hakkında tutuklama emri olan ve mahkemeye çıkarılacak insanlara uygulanabilir. Birilerinin sorgu için arandığı bu tür davalarda kullanılması gereken sistem farklıdır. Bunun uygulanmıyor oluşu beni gerçekten endişelendiriyor” dedi.

   

  Assange’ın savunmasının iskeleti şimdiden internette yayımlandı.

   

  Buna göre savunma makamı ayrıca Assange’ın İsveç’e iadesi durumunda hayatının tehlikeye gireceğini belirtecek. Avukatlar Assange’ın bu ülkeden de ABD’ye gönderilme ihtimaliyle karşı karşıya kalacağının altını çizecek.

   

  Savunmanın internette yayımlanan özetinde, “Assange’ın İsveç’e iadesi durumunda Washington’ın kendisinin ABD’ye teslimini ve/ya yasadışı yollardan bu ülkeye gönderilmesini talep etme riski söz konusu. Burada Assange’ın Guantanamo Körfezi Hapishanesine gönderilmesi ve hapis cezasıyla karşı karşıya kalması riski bulunuyor” denildi.

   

  İNSAN HAKLARI İHLALİ SAVUNMASI

  Assange’ın avukatları İsveç’e iadesinin insan haklarını ihlali anlamına geldiğini de savunacak. İsveç daha önce de işkenceyle suçlanan Mısırlı şüphelileri bu ülkeye geri göndermişti.

   

  Öte yandan İsveç Savcılığı Hukuk Departmanı Şefi Nils Rekke, Assange’ın ABD’ye transferinin Avrupa yasaları kapsamında korunacağını söyledi. “Eğer Assange, EAW kapsamında İsveç’e iade edilirse İsveç istediğini yapamaz. Eğer Washington’dan Assange’ın ABD’ye iadesiyle ilgili bir talep gelirse İsveç’in bir karar almadan önce İngiltere’ye danışması gerekir” dedi.

   

  Öte yandan İsveç’teki makamlar henüz hukuki argümanlarının ne olduğunu açıklamadı.

   

  "EL KAİDE GİBİ" 

  ABD’de 2012’de yapılacak seçimlerde Cumhuriyetçi Parti’den aday olacağını açıklayan Mick Huckabee ABD’nin diplomatik yazışmalarını sızdıran kişilerin infaz edilmesi gerektiğini söylerken Çay Partisi lideri Sarah Palin ise Assange’ın “El Kaide gibi avlanması” gerektiğini belirtmişti.

   

  Assange İsveç’te geçen yıl iki farklı olayda Bayan A. ve Bayan W. olarak bilinen iki kadına cinsel tacizde bulunmakla, kadınlardan bir tanesine ise tecavüz etmekle suçlanıyor. Polis tarafından sorgulanan Assange bu iddiaları reddederek iki kadınla da rızayla ilişkiye girdiğini söylemişti.

   

  Daily Telegraph'ta yayımlanan "Julian Assange extradition lawyers to publish entire defence online" başlıklı haberden derlenmiştir.

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı