« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Judoda hedef olimpiyatlara rekor katılım

Türkiye Judo Federasyonu (TJF) Başkanı Fatih Uysal, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'na rekor sayıda sporcuyla katılmayı hedeflediklerini belirterek, “”Şu ana kadar judoda olimpiyatlara en fazla 3 sporcuyla katılabildik. Bizim şu anda 7 sporcumuz olimpiyat kotası içinde; bunlardan en az 4 veya 5 sporcuyla katılmayı hedefliyoruz” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Türk sporcuların 2010 yılı başından bu yana olimpiyat puanları için yarıştıklarını belirten başkan Uysal, “50 sporcuyla ile başlayan macerada şu anda 7 sporcuya kadar indik. Bayanlar ağır sıklette 2, erkekler 73 kiloda 2 sporcu. Toplamda 5 sıklette olimpiyat puanını zorluyorlar. Şu anda 4 tanesi kota içinde gözüküyor. Nihai sonuç 2012 nisan ayının sonunda belli olacak. Bir aksilik olmazsa 4 sporcumuz kotanın içinde kalacak ve olimpiyatlara gidecek.
Bir sporcumuzu daha bu potanın içine sokmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Federasyon başkanı Fatih Uysal, şu anda 6 sporcunun yerlerinin iyi olduğunu ve bu durumu korudukları takdirde olimpiyatlarda yer alabileceklerine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Gülşah Kocatürk 6. veya 7., Aynur Samat 14., Belkıs Zehra Kaya 16. veya 17., Sümeyye Akkuş 18., Hasan Vanlıoğlu 25., Ahmet Sarı da 30'lu sıralarda bulunuyor. Şu haliyle yarışmalar sonuçlanmış olsa 4 çocuğumuz olimpiyatlara gidiyor. Yine de puan maçlarına gidip puanları toplamaya devam etmeleri gerekiyor. 'Ben şu kadar puan topladım' diyemiyorsun. Daha garanti olan birşey yok. Nisan sonunda belli olacak ama bizim amacımız 4'ün altına düşmemek. Bu hedefi koymuştuk, inşallah bunu da yakalayacağız gibi gözüküyor.”

Yarışmalar sürüyor

Olimpiyatlara puan yarışlarının 2012 nisan ayının sonuna kadar süreceğini ifade eden Uysal, grand slam, grand prix ve dünya kupası gibi yarışmaların bulunduğunu, bunlara katılarak puanlarını arttırmalarını gerektiğini söyledi.
Başkan Fatih Uysal, şöyle devam etti:
“2 grand slam var ve 300'er puan değerinde. Grand prixler 200 puan değerinde ve 4 tane gözüküyor. Geri kalan 4 tane de dünya kupası yarışmaları bulunuyor. Bunlarda 100 puan değerinde. O yarışlara mümkün olduğunca katılacağız. 'Olimpiyata giden yol' projesi kapsamında yapılan Avrupa judosunun yaptığı çalışmalar var. Sporcularımızın onlara katılmasını sağlamaya çalışıyoruz. 1-10 Kasım tarihlerinde İspanya'da bu tarz bir kamp var. Çocuklar çok yoğun çalışıyorlar ve yarışmalara gidiyorlar. İki hafta önce İtalya vardı. Geçen hafta Azerbaycan ve Belarus vardı. Bu hafta sonunda da Dubai var. Hemen hemen her hafta sonu yarışlar var. Olimpiyat puan maçlarına 50 sporcuyla başladık, 20'ye indi ve şu anda da 7 judocuyla sürüyor. Bu çocuklara gözümüz gibi bakıyoruz. Çünkü bizde isimler olimpiyatlara gittiği için sakatlık gibi durumlarda bu kişiler de olimpiyatlarda yer alamıyor.”

“Gönül ister ki 7 artı 7 kişi olsun”

Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal, judoda olimpiyatlar için kısıtlama bulunmadığını anlatarak, “Kotalı yarışmalar başladıktan sonra en fazla 3 sıklette katılabildik. Judoda kota yok. Bayanlarda ve erkeklerde 7'şer sıklet var. Bunların tümünde de katılabiliyorsunuz. Gönül ister ki 7 artı 7 kişi gitsin ancak judoda çok güçlü ülkeler var” dedi.

Federasyon olarak dezavantajlı bir konumda göreve geldiklerini ifade eden Uysal, sözlerini şöyle tamamladı:
“Bu tip yarışmalar 4 yıllık süreci gerektiren yarışmalar. Planlamaya biraz geç başlamış olduk. En az 4 sıklette olimpiyatlara katılmak istiyoruz. Tabii ki olimpiyatlarda da madalya almak istiyoruz. Üçten fazla kişiyle katılmakta bizim için bir rekor olacak. Olimpiyatları garantileyen sporcuları nisan ayından sonra çok fazla yarışmalara göndermeyi düşünmüyoruz. Belli yarışlar seçerek ve Londra iklimine uygun yerlerde yarıştırmayı amaçlıyoruz.”

Bunları da Beğenebilirsiniz