« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Judoda hedef Lonra'ya 5 sporcuyla gitmek

Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal, 2010 Nisan ayından 2011 Nisan ayı arasında yapılan World Cup, Grand Prix ve Grand Slam müsabakalarında sporcuların topladıkları puanları yüzde 50'sinin, 2011 ve 2012 Nisan ayları arasında yapılacak müsabakalarda ise toplanan puanların tamamının hesaplandığını belirti.

Ankara-DHA
SON GÜNCELLEME

Uysal, önümüzdeki zaman diliminde sporcuların yaklaşık 38 farklı turnuvaya katılacaklarına dikkat çekerek, "İlk periyotta sporcularımız iyi bir performans sergilediler. Bayanlarda 4, erkeklerde ise 3 sıklette çok iyi puanlar topladık. İkinci periyotta da bu performansımızı biraz daha artırarak devam ettirmemiz durumunda 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'na çok sayıda sporcuyla gitmemiz mümkün olacak" dedi.

Bugüne kadar olimpiyatlarda, Türkiye'nin en fazla 3 judocuyla temsil edildiğini hatırlatan Uysal, amaçlarının bu sayıyı daha yukarılara taşımak olduğunu belirterek, "Judo, olimpiyat oyunlarında madalya almış bir branş. Bugüne kadar bir çok kez olimpiyatlara katıldık. Ama 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'na en fazla sporcuyla katılmak istiyoruz. Sporcularımızın performansları ve elde ettikleri dereceler bunu başaracağımızı gösteriyor. Hedefimiz 5 veya daha fazla sporcuyla olimpiyatlara gidip ülkemize yine madalya kazandırmak" ifadelerine yer verdi.

İSTANBUL'A 800 SPORCU BEKLENİYOR...

Uysal, 2011 Nisan'da İstanbul Abdi İpekçi Spor Salonu'nda düzenleyecekleri Büyükler Judo Avrupa Şampiyonası'na 50 ülkeden, yaklaşık 800 sporcunun katılmasını beklediklerini ifade etti.

Geçtiğimiz yıl Antalya'da düzenlenen Takımlar Judo Dünya Şampiyonası'nda bayanlarda 3., erkeklerde 5. olduklarını hatırlatan Uysal, şöyle devam etti: "Olimpiyatlar öncesinde İstanbul'da ev sahipliği yapacağımız Büyükler Judo Avrupa Şampiyonası, olimpiyatlara puan veren bir organizasyon. Bu yönüyle bizim için çok önemli. Bu şampiyonada çok başarılı müsabakalar çıkartmak ve olimpiyata giden yolu kolaylaştırmak istiyoruz. Milli takımlarımız bu şampiyona için yoğun ve ciddi bir hazırlık dönemi geçiriyor. Önce Japonya'da 15 günlük ikili bir kamp yapacaklar. Ardından da erkek milli takım Gürcistan'la Çankırı'da ikili bir kamp yapacak. Beklentimiz, milli sporcularımızın ev sahipliği yapacağımız bu şampiyonada kendilerinden beklenen başarıyı elde etmeleri."


 


Bunları da Beğenebilirsiniz