Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Jübilesini Londra Olimpiyatları'nda yapacak

Serbest Güreş Milli Takımı'nın kaptanı Serhat Balcı, Londra Olimpiyatları'ndan sonra güreşi bırakacağını açıkladı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Milli takımın kamp yaptığı İkitelli'deki İSKİ Tesisleri'nde soruları yanıtlayan 30 yaşındaki Balcı, kariyerini daha önceden planladığını belirterek, “30 yaşında olimpiyatta kariyerimi sonlandırmayı düşünüyordum. İnşallah Londra'da altın alıp, güreşi zirvede bırakmak istiyorum” dedi.

Milli takım kampına 2000 yılından beri katıldığını anlatan milli güreşçi, şöyle devam etti: “Güreş ağır bir spor. 12 senedir güreş yapmamın bana getirdiği zorluklar var. Ayrıca arkamdan gelen genç arkadaşların önünü açmak gerekiyor. Onların benim yerimi dolduracağına inanıyorum. 'Kimse güreşi kendi bırakmaz, güreş onu bırakır' diye bir söz var. Bu olimpiyattan sonra bırakmasam da bir daha ki olimpiyatları göremeyeceğimi, genç arkadaşlarımın beni geçeceğini hissediyorum. Bunu yaşamamak için her sporcu gibi zirvede bırakmak istiyorum.”

“Gençlerin üzerindeki baskıyı azaltmaya çalışıyoruz”

Serhat Balcı, Ramazan Şahin ve kendisinin daha önce olimpiyat havasını yaşadıklarını, takımdaki diğer 3 sporcunun çok genç olduğunu vurgulayarak, tecrübelerini aktırıp, gençlerin üzerindeki baskıyı azaltmaya çalıştıklarını söyledi.

Genç arkadaşlarına “Olimpiyatı gözünüzde fazla büyütmeyin” dediklerini anlatan Balcı, “Çünkü biz o hataya 2008'de düşmüştük. Olimpiyatı gözümüzde çok büyütmüştük, sırtımıza çok ağır yükler aldık. Onlar da bize baskı yarattı. Şimdi genç arkadaşlarımızın o hataya düşmemesi için olimpiyat ortamını onlara anlatıyoruz. Formunu, gücünü mindere yansıttıktan sonra takımımızdaki herkesin orada madalya alabileceğini onlara anlatmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kampta aynı zamanda psikolog desteği de aldıklarını vurgulayan milli güreşçi, “Psikolog gerçekten çok etkili oluyor. Güreş bireysel bir spor ve güce dayalı. Bizde inanmak çok önemli. Psikologun inandırıcılığı, kendimize inanmamız minderde bize çok büyük katkılar sağlıyor. Bunun metotlarını bize öğretiyorlar. Biz de daha başarılı olmaya çalışıyoruz. Güreşte psikolog desteği geç kalınmış bir olay, ama şimdi iyi devam ediyor” şeklinde konuştu.

“Halkımızdan ramazanda oruç ağız bizlere dua etmelerini istiyoruz”

İslam aleminin ramazan ayını kutlayan Serhat, “Halkımızdan ramazanda oruç ağız bizlere dua etmelerini istiyoruz. Halkımızın bize ettiği dualarla Allah'ın bize hayırlısını nasip edeceğine inanıyoruz” dedi.

2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'nda 5. olduğunu hatırlatan Serhat Balcı, şunları kaydetti: “Bu sene formdayım. Dünya Şampiyonası'nda 2., Avrupa'da 3. oldum. Londra'da bu hataları yapmayıp, dünya ve Avrupa şampiyonalarında kıl payı kaçırdığım şampiyonlukları telafi etmek istiyorum. Ayrıca bize bakanlığımız ve federasyonumuz dışında Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem'in büyük destekleri var. Dünya şampiyonasında bir ekip olarak çalışmış ve ikincilik almıştık. İnşallah şimdi de olimpiyat şampiyonuluğu kazandırmak istiyoruz.”