Dünya Haberleri

  Jpost: Soykırım tasarısı İsrail'i kaygılandırıyor

  KUDÜS (ANKA)
  07.10.2007 - 10:59 | Son Güncelleme:

  ABD Kongresi’de “Ermeni Soykırımı” tasarısının benimsenmesi olasılığının İsrail’i de kaygılandırdığı belirtildi. Jesuralem Post gazetesi, “İsrail’de de tasarı geçerse İsrail-Türkiye ilişkilerine zarar vermesi kaygısı var” diye yazdı.

  İsrail’de İngilizce olarak yayınlanan Jerusalem Post, gazetesi, Çarşamba günü ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler- Komitesi’nde oylanacak olan “Ermeni Soykırımı” tasarısının Kongre tarafından benimsenmesi halinde Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin zarar görmesinden endişe duyulduğunu belirtti.

  Fransız Meclisi’nin “Ermeni Soykırımı” yasasını onaylaması üzerine Türkiye’nin bu ülkeyle askeri ilişkilere son verdiğini kaydeden JPost, “Büyük ölçüde sembolik olan bu tasarı, ABD’nin dış politika açısından bağlayıcılığı olmazsa da zaten gergin olan Türkiye ile ilişkiye zarar verebilir” yorumunu yaptı. Gazete şunları yazdı:

  “ABD’de birçok kişi, Türk kamuoyundan gelecek tepkinin, Türkiye üzerinde Irak ve Afganistan’a yönelik kritik sevkıyat rotalarında kısıtlamalara ve Türkiye’de ABD tarafından kullanılan stratejik hava üssü İncirlik’in kapatılmasına yol açmasından korkuyor. İsrail’de de tasarı geçerse İsrail-Türkiye bağlarına zarar vermesi kaygısı var.”

  JPost, geçen Ağustos ayında Türkiye’nin İsrail nezdindeki Büyükelçisi Namık Tan’ın, ABD’deki Yahudi örgüt ADL’nin tutumunu değiştirerek “soykırım”ı kabul etmesinin ardından yaptığı uyarılarını anımsatarak Tan’ın, “İsrail, Yahudi topluluğun tavrını değiştirmesine izin vermemeli. Beklentimiz budur ve bu çok önemli, çok önemli” sözlerine dikkat çekti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı