Ege Haberleri

EGE

  Jose Feliciano ud çalmayı öğrendi

  Mehmet KURT / İZMİR, (DHA)
  20.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 19.07.2012 - 14:13

  Eleştirmenler tarafından “Yaşayan en büyük gitarist” olarak anılan ve 20 Temmuz’da Çeşme Açıkhava Tiyatrosu’nda müzikseverlerle buluşacak olan Jose Feliciano, ud çalmayı öğrendiğini söyledi.

  Eleştirmenler tarafından “Yaşayan en büyük gitarist” olarak anılan ve 20 Temmuz’da Çeşme Açıkhava Tiyatrosu’nda müzikseverlerle buluşacak olan Jose Feliciano, Kaya Thermal & Convention’da basın toplantısı düzenledi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Feliciano, kendisi, müzik yaşamı ile ilgili soruları yanıtladı, evrensel müzik konusundaki düşüncelerini paylaştı. Ud çalmayı öğrendiğini söyledi.
  Daha önce birkaç kez geldiği Türkiye’de bulunmaktan çok mutlu olduğunu belirten Feliciano, Türk insanını da çok sevdiğini, çok kibar bulduğunu, kendisine olan hayranlıklarını ise takdirle karşıladığını söyledi. Ankara İzmir, İstanbul gibi Türkiye’nin üç büyük şehrinde bulunduğunu anlattı. 20 Temmuz Cuma akşamı İzmir’in Çeşme İlçesi'nde, cumartesi ise Bodrum'da Türk müzikseverlerle buluşacağını dile getiren Jose Feliciano, Türk müziğinin ve enstrümanlarının ilgisini çektiğini, hatta geçen gelişinde ud ve darbuka alarak öğrenmeye çalıştığını anlattı. Feliciano, “Udu öğrendim, çalıyorum, akort da yapabiliyorum ama akort etmek inanılmaz zahmetli. Yaptığım değerlendirme sonunda udun Flemenko müziğinin temelinde yattığına inanıyorum. Hatta daha fazlasını bile söyleyebilirim” dedi.


  DOSTLUK VE BARIŞ İÇİN “MÜSLÜMAN KARDEŞLER”
  The Gypsy adlı bestesinin Türkçe seslendirmesini yapan Semiramis Pekkan’ı beğendiğini belirten sanatçı, Ajda Pekkan ve Tarkan’ı ise tanımadığını ama iyi müzikler yaptıklarına inandığını söyledi. Basın mensuplarının albüm çalışmalarına yönelik sorularına verdiği cevap sırasında, yeni bir bestenin de üretim aşamasında olduğu ortaya çıktı. Ağustos ve eylül aylarında iki albüm çıkaracağını ve bu albümlerin birinde yer alacak olan bestesinin adının “Müslüman Kardeşler” olacağını açıkladı. Bu şarkı ile ABD’dekilere bütün dünyadaki Müslümanların terörist olmadığını, kardeş olduklarını, aynı zamanda ABD’lilerin hepsinin kendilerine karşı olmadıklarını anlatmak istediğini dile getiren Feliciano, “Barış için yazdığım bir şarkı olacak. Aynı gezegende yaşayan, aynı havayı soluyan varlıklar olarak, kardeş gibi, dostlukla yaşamamız gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.
  Jose Feliciano, Orhun Yachting Tourism Organization tarafından gerçekleştirilen organizasyonla, 20 Temmuz Cuma günü saat 21.30'da Çeşme Açıkhava Tiyatrosu'nda ve 21 Temmuz Cumartesi akşamı da Bodrum’da sevenleri ile buluşacak.


  KİMDİR
  Doğuştan kör olan, 67 yaşındaki Porto Riko'lu şarkıcı ve gitarist Jose Feliciano, “Yaşayan en büyük gitarist”, “En İyi Pop Gitaristi”, “En İyi Caz ve En İyi Rock Gitaristi” unvanlarının yanı sıra sekiz Grammy ödülü kazandı. Dünya çapında da sayısız prestijli ödülü bulunuyor. Gerçek adı Jose Montserrate Gariıa Feliciano olan sanatçı pek çok şarkının yaratıcısı, soft rock, latın pop, bolero ve akustik kralı olarak biliniyor.
  En son 28 Ağustos 2009'da İstanbul Kuruçeşme Arena’da Enbe Orkestrası ile konser vermek üzere ülkemize gelen Jose Feliciano, dünya müzik tarihinde bir efsane olarak müzik yaşamına devam ediyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı