« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Jose Coucerio: Atatürk hayranıyım

Gaziantepspor Teknik Direktörü Jose Coucerio, ilginç bir projeyi gerçekleştirmek için Gaziantepspor'da görevi kabul ettiğini belirterek, “Teklif edilen projeyi burada gerçekleştirebileceğime inanıyorum. Herkes verdiği sözleri yerine getirirse başarı da gelir. Benim futbol felsefem kazanmak üzerinedir” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Gaziantep'te yerel bir televizyon kanalında yayınlanan programa konuk olan Jose Coucerio, Gaziantepspor'da bu sezon ve yeni sezona yönelik hedeflerini anlattı.
Coucerio, golsüz berabere kaldıkları Hacettepe maçında çok kötü bir oyun sergilediklerini, yanlış giden şeyleri düzeltmek için burada olduğunu belirtti.

Gaziantepspor'da bazı şeyleri değiştireceğini ama bunun her şeyin darmadağın olacağı anlamına gelmeyeceğini ifade eden Coucerio, “Her futbolcum eşit. Futbolun milliyeti, ırkı olmaz. Herkes en iyi olmak için çalışacak. Maçı hoca oynamaz, futbolcu oynar. Futbolcu istemediği zaman da o iş biter. Futbolcular kulüplerin yıldızlarıdır. Şu ana kadar gördüğüm kadarıyla takımım istediği zaman iyi işler yapıyor, ancak denk veya kendinden kuvvet olarak daha aşağıda olan takımlarla aynı konsantrasyonu gösteremiyor. Her maç kazanılmak içindir. Benim futbol felsefem de kazanmak üzeredir” diye konuştu.

“HERKES VERDİĞİ SÖZLERİ YERİNE GETİRİRSE BAŞARI GELİR”

Futbolun içinde geldiğini, ancak Gaziantepspor'da yönetimle birlikte ilginç bir projeye imza atacakları için heyecanlı olduğunu anlatan Jose Coucerio, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kulüp başkanı İbrahim Kızıl, Litvanya'ya gelerek benimle konuştu ve birlikte ilginç bir projeye imza atmak istediklerini söyledi. Ben de düşündüm ve bunu hayata geçirebileceğimize inanarak görevi kabul ettim. Gördüğüm kadarı ile kulübün maddi olanakları yeterli, tesisler çok güzel. Temelde Gaziantep'in geleceği için iyi bir ekip kuracağız.

İlk önce temel olarak Gaziantep'in geleceği için iyi bir ekip kuracağız. Gelecek sezon iyi bir ekip kurabileceğimiz düşünüyorum. Tabii ki kadroyu kaliteli futbolcularla güçlendireceğiz. Gençlerden sağlam bir temel kuracağız ve böylece başarılı bir takımın temellerini atacağız. Hafta sonu PAF takımı izledim, ancak ne yazık ki, bu yolda epeyce alacak yolumuz var. Projemiz çok ilginç. Ama başarılı olması için herkesin verdiği sözleri yerine getirmesi gerekiyor. Gaziantep'in nüfusu 1 milyondan fazla. Porto'nun nüfusu 400 bin. Projeleri insanlarla gerçekleştirebilirsiniz. Profesyonel futbolda bir zaman verilmez. Bu bir ekip işidir, siz bir yerden başlarsınız, öteki ekip arkadan gelir ve yetişmeye çalışır. Bir yere geldiğinizde başarıya da ulaşmış olursunuz. Ama bu projede aksamalar olursa ilk hocalar gider. Her zaman soğukkanlı olmak, düzgün kararlar almak gerekiyor. Bir de hiçbir şeyden korkmayacaksın.”

Lig bitmeden önce Gaziantepspor'da görev almasının avantajları kadar dezavantajları da olduğunu, lig sonuna kadar takımın alacağı sonuçların da değerlendirmesinde önemli rol oynayacağını anlatan Coucerio, son haftalarda alacakları kötü sonuçların bazı şeyleri etkileyebileceğini belirtti.

Takıma şu anda yükleme yapamayacağını, sonuçta teknik direktörün de kendisi olduğunu kaydeden Coucerio, şunları anlattı: “Benden iyi sonuçlar beklenir. Takımın 6-7 haftasına bakacağım ve gelecek için değerlendirmeler yapacağım. Durumun pozitif olması için sonuçların da bana yardımcı olması gerek. Takım içinde dengeli bir şekilde kararlar verebileceğimi düşünüyorum. Takımımdan istediğim bir şey olacak; oynayacak ve kazanacak. 2 maçı berabere bitirirsin 2 puan alırsın ama bir maçı kazanır bir maçı kaybedersin 3 puan alırsın. biz her zaman kazanmaya oynayacağız. Benim futbol felsefem kazanmak üzere, gol atmak üzeredir. Ama Gaziantepspor'a baktığınız zaman attığından fazlasını yemiş bir takım. Tabata oynadığı zaman takım var, o oynamadığı zaman takım da yok. Golün yüzde 30'unu o atmış. Tabata, ne yazık ki Hacettepe maçında gününde değildi. Bir takım bir futbolcuya bağlı olmamalı. Şu anda takım içinde değerlendirme sürecindeyim. Ama bir futbolcuma büyük bir kulüpten iyi bir teklif gelirse bu futbolcuyu tutmak çok zordur. Benim çalıştığım takımda futbolcu mutlu olmalı, istekli oynamalı. Zorunluluktan değil mutlu olduğu için burayı tercih etmeli. Tabii ki yıldız oyuncuları kadroda tutmak isterim. Temeli devam ettirmek isterim”

ATATÜRK HAYRANIYIM

Gaziantepspor'da görev teklif edildiğinde Türkiye ve Gaziantep ile ilgili bilgiler topladığını, özellikle Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e büyük hayranlık beslediğini ifade eden Jose Coucerio, şunları kaydetti:

“Atatürk ve Winston Churcill'e devlet adamlıkları ve topluma yaptıkları örnek liderlik nedeni ile büyük hayranlık duyuyorum. Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Atatürk ise zor bir durumda, işgal edilmiş bir ülkeye eşine ender rastlanan bir liderlik ile ülkesini kurtarıyor. Atatürk'ü daha iyi anlamak ve tanıyabilmek için kitaplarını okuyorum. Böyle insanlar ve liderlikleri iyi incelenmeli. Bu hafta sonu Ankara'da Gençlerbirliği ile oynayacağımız maçta programlarımız önceden belli. Eğer zaman müsait olsaydı Anıtkabir'de bir ziyaret gerçekleştirebilirdik. Umarım daha sonra bunu gerçekleştirebilirim.”

Coucerio, Litvanya Futbol Federasyonu ile olan sözleşmesinin devam ettiğini, bu nedenle 6 Haziran'da Litvanya ile Romanya milli takımları arasında oynanacak maçta takımının başında olacağını bildirdi.

Coucerio, aile birliğine inandığını, ancak çocuklarının okul durumu nedeni ile ailesini buraya getiremeyeceğini sözlerine ekledi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.