Jordan'ın emekliliği Nike'ı fena vurdu

Hürriyet Haber
15 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 15 Ocak 1999 - 00:01

ABD'de milyonlarca sporseverin ilahı olan Michael Jordan'ın basketbolu bıraktığı gün, ünlü sporcunun sponsoru Nike'ın hisseleri yüzde 5.3 değer kaybetti. Jordan sayesinde sadece ayakkabı satışından 2.6 milyar dolar kazanan firma şimdi Jordan'ı spor ötesi bir kişilik olarak pazarlayacak.

Bütün zamanların en büyük basketbol oyuncusu Michael Jordan'ın emekliye ayrıldığını açıklaması ABD'yi tam anlamıyla allak bullak etti. Jordan'ın yüzbinlerce hayranı göz yaşı dökerken, reklamlarında ünlü sporcuyu kullanan spor malzemeleri devi Nike beklenmedik bir düşüş yaşamaya başladı. Jordan'ın basketi bıraktığını açıkladığı önceki gün Nike'ın hisseleri yüzde 5.3 oranında değer kaybetti.

Chicago Bulls'un büyük yıldızı Michael Jordan'ın sporu bırakması ABD'de yas havası yarattı. Televizyonlar, Başkan Bill Clinton'la ilgili yargılama haberlerini yarıda keserek, Jordan'ın basın toplantısına bağlandılar. Milyonlarca kişi ‘‘acı haberi’’ TV'den canlı olarak izledi.

O HERŞEYİ SATAR

Michael Jordan ABD'de ‘‘O Tanrı'nın statüsüne sahiptir. Herşeyi satabilir’’ diye tanımlanıyor. Reklamına çıktığı her firmaya satış patlaması yaptıran Michael Jordan, dünyanın en büyük spor ayakkabı üreticisi olan Nike'ın reklamlarında ‘‘Air Jordan’’; yani Jordan Havayolları sloganıyla görünüyordu. Şimdi firma, Jordan'ın basketi bıraktıktan sonra da uçmaya devam edebileceği mesajını vermek istiyor. Nike sözcüsü Vizhier Mooney, Jordan'ın Muhammet Ali gibi bir ilah olduğunu belirterek, ‘‘Artık bir basketbol oyuncusunu değil, spor ötesi bir kişiliği pazarlamanın zamanı geldi’’ dedi. Bu yeni strateji çerçevesinde Air Jordan imzalı ayakkabı üretiminde kapasite genişletilecek.

Nike şirketinin başkanı Phil Knight, Jordan'ın bundan böyle üretim aşamasında da söz sahibi olacağını belirtti. Michael Jordan NBA'da oynamaya başladığı 1984 yılında henüz acemi bir basketçiyken Nike'la 500 bin dolarlık anlaşma imzalamıştı. Sporcu o günden bu yana malzemelerin üretiminde belli ölçüde söz sahibi. Air Jordan ayakkabıları piyasaya çıktığı ilk yıl 130 milyon dolarlık satış yapmıştı; bu rakam geçtiğimiz yıl 350 milyon dolara çıktı.

Jordan'ın Nike'ın büyüklüğündeki payı o kadar önemli ki, bunu şirket başkanı Phil Knight şöyle itiraf ediyor:

‘‘Eğer Jordan markasını Nike'ın elinden alırsanız, Jordan dünyanın iki numaralı ayakkabı firması olur.’’

Jordan'ın ayakkabı satışlarındaki etkisini gösteren diğer bir örnek de 1993 yılında yaşandı. Ünlü sporcunun basket kariyerini keserek beyzbol oynamaya başlaması üzerine basket ayakkabısı satışlarında yüzde 30'lük düşüş meydana geldi.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı