Gündem Haberleri

  Jolie: Gördüğüm en iyi kamp

  AA
  13.09.2012 - 10:23 | Son Güncelleme:

  Ünlü aktris ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Özel Temsilcisi Angelina Jolie, Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin kaldığı Öncüpınar'daki konteyner kentini ziyaret etti. Jolie, Türkiye'nin büyük bir cömertlik göstererek böyle bir kamp kurduğunu belirterek, "Hiçbir yerde bunun gibi bir kamp görmedim" dedi.

  Yaklaşık 12 bin 500 kişinin kaldığı Öncüpınar'daki konteyner kente gelişinde Kilis Valisi Süleyman Tapsız ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerince karşılanan Jolie ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, kampla ilgili yetkililerden bilgi aldı.

  Jolie: Gördüğüm en iyi kamp SURİYELİLERİN HİKAYESİ JOLIE'Yİ AĞLATTI

  Ürdün ve Lübnan'ın ardından Türkiye'ye geçen Jolie, Suriyeli aileleri konteyner evlerinde ziyaret ettikten sonra kreş, anaokulu ve hastaneyi de gezdi./images/100/0x0/55ea7334f018fbb8f880bbcd

  BÖYLE KARŞILANDI / WEB TV

  ANGELINA KİLİS'TE / FOTO GALERİ

  JOLIE SURİYELİLER İÇİN İKİNCİ KEZ TÜRKİYE'DE / WEB TV

  Basına kapalı gerçekleşen ziyaretlerin sonunda gazetecilere açıklama yapan Guterres, AFAD Kilis Konaklama Tesisleri'nde barınma, sağlık ve eğitim gibi alanlarda verilen hizmetlerin insan onuruna yakışır kalitede olduğunu belirtti. Dünyanın birçok yerinde temel ihtiyaçların karşılanması konusunda bu kaliteyi sağlamanın mümkün olmadığına dikkati çeken Guterres, “Türk hükümetine bu konuda minnettarım. Bu örneğin büyük bir cömertliği gösterdiğinin farkındayım. Suriye halkı bu cömertliği hak ediyor. BM Mülteciler Yüksek Komiseri olarak Kilis'teki bu kampta gördüklerimden çok memnunum” dedi.

  Uluslararası toplumun, Türkiye, Ürdün, Irak ve Lübnan gibi çok sayıda Suriyeli’nin bulunduğu yerlerde, bunu tek başına yapmanın mümkün olmadığını görmesi gerektiğini kaydeden Guterres, “Uluslararası toplumun bu yüksek standartların sürdürülmesi ve her yerde hayata geçmesi için dayanışma içinde olması ve destek vermesi gerekiyor” diye konuştu.

  "HİÇBİR YERDE BÖYLE BİR KAMP GÖRMEDİM"
  Gazetecilere konuşan Jolie Türkiye'ye ve Türk halkına, büyük acı çeken bu ailelere sınırlarını açtığı için teşekkür ederek sözlerine başladı.

  Yaklaşık bir yıl önce de Türkiye'ye geldiğini anımsatan dünyaca ünlü aktris, şunları söyledi:

  “Şimdi ondan on kat daha fazla sığınmacı var. Çok minnettarız. Bugün çok sayıda aileyle ve çocukla da görüştüm. Aileler ve çocuklar da Türk halkına ve Türk hükümetine aynı şekilde minnettarlar. Çok duygusallar ve Suriye'de yaşananlardan dolayı büyük endişe duyuyorlar, Suriye'de kalan aileleri ve arkadaşlarını merak ediyorlar.”

  Bir soru üzerine ise Jolie, “Türk hükümeti büyük cömertlik göstererek bu olağanüstü kampı kurmuş. Gerçekten çoketkileyici. Guterres'in söylediği gibi hepimiz ülkelerinden kaçmak zorunda kalan ailelerin barındırılması için bu şartlarda kamplar olmasını umut ediyoruz. Hiçbir yerde bunun gibi bir kamp görmedim” diye konuştu.

  JOLIE: BÖYLESİNİ İLK KEZ GÖRDÜM / WEB TV

  ISLAHİYE'Yİ DE ZİYARET ETTİ
  BM'ye ait ciplerle konvoy halinde konteyner kente gelen heyet, 4 saatlik ziyaretin ardından Islahiye'deki çadır kente geçti.

  Jolie ve Guterres'i, tesislerin girişinde İlçe Kaymakamı Osman Beyazyıldız, Belediye Başkanı Malike Uludağ ve diğer yetkililer karşıladı.

  BM heyetinin konteyner kentte, sahra hastanesini ziyaret edip sosyal tesislerdeki Suriyelilerle görüşeceği belirtildi.

  Bu arada BM heyetinin kampa gelişi öncesinde bölgede yoğun güvenlik önlemi alındı.

  BMMYK'nin, Nisan ayında çalışmalarından dolayı iyi niyet elçiliğinden özel elçiliğe terfi ettirdiği Jolie, geçtiğimiz yıl da Hatay'daki mülteci kamplarını ziyaret etmişti.

  CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞECEK

  Jolie Başkent’te Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Özel Temsilcisi Angelina Jolie ile BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres özel uçakla akşam 19.40’da Ankara’ya geldi. Esenboğa Havalimanı’na inen Jolie ve Guterres ile BM heyetini, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile çok sayıda basın mensubu karşıladı. Açıklama yapmayan Jolie gazetecilere el salladı. Jolie ve beraberindekiler, daha sonra havaalanından, kalacakları otele hareket etti.

  Jolie’nin bugün İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru ve son olarak da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya gelmesi bekleniyor.

   

  LÜBNAN'DAKİ KAMPLARI DA ZİYARET ETTİ / WEB TV

  JOLIE ÜRDÜN'DEKİ MÜLTECİ KAMPLARINDA / FOTO GALERİ

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı