Gündem Haberleri

  John Lennon’a ait FBI raporları açıklandı

  Hürriyet Haber
  26.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Beatles grubunun en önemli siması John Lennon'un yaklaşık 20 yıl önce öldürülmesinden bu yana etrafını saran resmi komplo, Los Angeles'te boş bir mahkeme salonunda açığa çıkmaya başladı. Sis perdesinin aydınlanması, devlete karşı vatandaş haklarını savunmasıyla ünlü bir yargıcın FBI'ın savunmalarına karşı sabrını kaybedip, ellerindeki gizli belgelerden ikisini kamuya açmaları kararı vermesiyle gelişti. Bu belgeler FBI'ın, İngiliz Gizli Servisi M15 ile işbirliği içinde John Lennon ve karısı Yoko Ono'yu yıllarca takip ettiklerini ve haklarında kalın bir dosya hazırladıklarını ortaya koydu.

  Belgeler, bir sonraki başkanlık seçimlerinde de yerini garantilemek isteyen Nixon'un, Vietnam karşıtı sözleri nedeniyle Lennon'u saf dışı bırakmak istediği ve dönemin FBI başkanı ünlü J Edgar Hoover'in emriyle Lennon ve Ono'nun ‘‘uzman ajanlarca’’ izlenmesi emrini ortaya koyuyor.

  Gizli belgelerin kamuya açıklanması, ABD Bilgilenme Özgürlüğü yasasına dayanarak, 1980 yılından beri FBI'a karşı mücadele sürdüren bir tarih profesörü, Jon Wiener sayesinde olmuş. Wiener yaklaşık 20 yıldır süren hukuk mücadelesi sonucunda Lennon hakkındaki toplam 281 sayfalık FBI raporunun 10 sayfalık bölümü hariç tümünün açıklanmasını sağladı.

  Açıklanan belgelerden anlaşıldığına göre FBI, M15'ten aldığı bilgilerde Lennon'un İngiltere'nin radikal solu ile bağlantılı olduğu, Troçkist Devrimci İşçiler Partisi'ne onbinlerce pound yardım yaptığı yer alıyor. Ayrıca Lennon'un IRA'ya da yardım ettiği savunuluyor.

  Amerikan belgelerinde ise FBI'ın, Lennon'un hiç değilse uyuşturucu nedeniyle tutuklanmasının sağlamaya çalıştığı ve oturma izninin iptali için çaba harcadığı görülüyor. FBI, Lennon için bir aranıyor posteri de hazırlatmış. Ancak, bu posterde kullanılan fotoğraf Lennon'a ait değil. David Peel adlı bir başka rock şarkıcısına ait. Ne de olsa rock yıldızları birbirine benzer, bu kadar kusur kadı kızında da bulunur.

  Lennon aliyhindeki kanıtlardan biri de, Amerika'nın Vietnam'daki varlığını savunan Cumhuriyetçilerin toplantısını protesto etmek üzere toplanan orkestra ve şarkıcıları desteklemek için, 40 bin dolarlık bir yardım yapması. Bu da Amerikan yasalarına göre yasal bir durum. Lennon'un sürekli barışçı gösterilerde yer alması ve ancak barışçı protestoları destekleyeceğini açıklaması, silahlı bir guruba yardım yapma şansını azaltsa da bu raporların hiç birinde dikkate alınmamış. Hemen hemen hiç bir doğru ve yasal kanıt içermeyen FBI raporunun sonuna büyük harflerle HER AŞIRILIK DÜŞKÜNÜ, TEHLİKELİ ADDEDİLMELİ notu eklenmiş.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı