Dünya Haberleri

DÜNYA

  John Kerry'den sürpriz İran teklifi

  hurriyet.com.tr
  25 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 24 Aralık 2009 - 12:58

  ABD eski başkan adayı ve Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı John Kerry, 1979’daki İslam Devrimi’nden beri İran’ı ziyaret eden en üst düzey ABD’li temsilci olmak istediğini açıkladı.

  İran’ın tartışmalı nükleer programı konusunda bir anlaşmaya varılması için son bir hamle niteliği taşıyan bu ziyarete Beyaz Saray’ın da karşı çıkmadığı belirtildi.    

   

  "Bu, Dış İlişkiler Komitesi başkanı tarafından gerçekleştirilen bir seyahat olarak algılanmalıdır" diyen bir Beyaz Saray yetkilisi, ziyaretin Demokrat Senatör Kerry’nin kendi iradesi dahilinde olduğunu belirtti.

   

  Kerry, Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı olarak, Beyaz Saray ve Tahran'dan onay çıkarsa İran’ı ziyaret edebilir.

   

  Öte yandan Obama yönetimi, bu ziyareti gerçekleştirmesi halinde Kerry’i resmi temsilci yapıp yapmama konusunda ise henüz karar vermedi.

   

  Kerry, geçtiğimiz aylarda da ABD Başkanı Obama ile koordineli olarak birtakım diplomatik girişimlerde bulunmuştu.

   

  ABD’li senatör, özellikle Afganistan’daki tartışmalı başkanlık seçimleri sonrasında bu ülkeye bir ziyaret gerçekleştirerek Devlet Başkanı Hamid Karzai ile görüşmüş ve yaşanan siyasi krizin çözümüne dönük çabalarda önemli rol oynamıştı.

   

  İRAN'IN CEVABI MERAK KONUSU 

  Daha önce Beyaz Saray’ın doğrudan diyalog kurma çabalarını reddeden İran’ın bu ziyarete vereceği resmi cevap ise merak konusu.

   

  İran’ın BM sözcüsü bu konuda henüz bir yorum yapmazken, medyaya açıklama yapan bazı milletvekilleri Kerry’nin önerisini ciddiye almadıklarını söyledi.

   

  Geçmişte de ABD’li yetkililerin Tahran’ı ziyaret etmek istediklerini söyleyen milletvekili Alaattin Borucerdi, bu bakımdan ABD’nin İran’a yönelik politikalarında Obama yönetimi döneminde de bir değişiklik olmadığını ifade etti.

   

  ABD Başkanı Obama, nükleer programını durdurmayı reddeden İran’a doğrudan müzakerelere başlaması konusundaki uluslararası çağrılara cevap vermesi için yıl sonuna kadar zaman vermiş, aksi takdirde Tahran’ın uygulanan yaptırımların artırılacağı uyarısını yapmıştı.

   

  Kerry Tahran ziyaretini gerçekleştirmesi halinde son 30 yılda İran’a giden en üst düzey ABD’li yetkili unvanını kazanacak. Son dönemlerde ABD ve İran, üçüncü ülkelerde daha alt düzeyde görüşmeler gerçekleştirmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı