« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Johansson: Türk futbolunun tarzı var

Avrupa ile Afrika arasındaki işbirliği projesi kapsamında, UEFA-CAF 5. Meridyen Kupası maçları nedeniyle İstanbul'da bulunan UEFA Başkanı Lennart Johansson, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nı gezdi. Türk futbolunun Avrupa'da önemli yeri olduğunu ve kendi tarzının bulunduğunu söyleyen Johansson, Türk taraftarları da överek, "Bir din gibi, kulüplerine çok bağlılar" dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

SARACOĞLU STADI'NI GEZDİ

UEFA Başkanı Lennart Johansson, UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, Fenerbahçe Kulübü Başkanı  Aziz Yıldırım ve sarı-lacivertli yöneticilerle birlikte Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı ve stat içindeki Fenerium mağazasını gezdikten sonra, Erzik ve Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Murat Özaydınlı ile birlikte Fenerbahçe Kulübü'nün resmi televizyonu FBTV'de canlı yayın konuğu oldu.

Türkiye'ye gerek görevi gereği, gerekse UEFA Asbaşkanı Erzik ile olan yakın dostluğu nedeniyle çok sık geldiğini ve bundan büyük keyif aldığını vurgulayan Johansson, Türkiye'de genelde herkesin üzerinde kendisinin Galatasaraylı olduğu yönünde bir intiba olduğunu kaydederek, bu konuya açıklık getirdi.

"962 yılında Galatasaray ile maç yapmak üzere geldikleri İstanbul'da çok iyi ağırlandıklarını ve gördükleri ilgiden çok memnun kaldıklarını anlatan Johansson, bunun sonucunda daha sonraki yıllarda ister istemez Galatasaray'ın maçlarını takip ettiğini söyledi.

Johansson, “Ama bu demek değil ki Türkiye'de sadece Galatasaray'ın maçlarını takip ediyorum. Fenerbahçe, Beşiktaş ve hatta Trabzonspor'u da takip ediyorum. Fenerbahçe de benim gözümde Avrupa'daki büyük kulüplerden birisidir” dedi.

UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik ise 25 Mayıs'ta 2004-2005 sezonu Avrupa Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yapacak olan Atatürk Olimpiyat Stadı'ndaki çalışmaların iyi gittiğini söyledi. Erzik, “Hazırlıklar gayet iyi gidiyor. Özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin son zamanlarda çevre yolları ve çevrenin düzenlenmesi konusunda büyük atakları var” dedi.

"TÜRK FUTBOLUNUN TARZI VAR"

Türk futbolunun Avrupa'da önemli yerlerde olduğuna dikkat çeken UEFA Başkanı Johansson,  “Türk futbolu Avrupa'da önemli yerlerde. Her sene kulüpler bazında da Avrupa kupalarında temsil ediliyorsunuz. Bilsassa Japonya ve Güney Kore'de düzenlenen Dünya Kupası'nda üçüncü olurken mükemmel  futbol sergilediniz ve milli takımlar bazında herkesi kendinize hayran bıraktınız. Türkiye'nin en büyük özelliği, başka bir ülke ya da kıtanın futbolunu kopya eden tarzda bir futbol oynamıyorsunuz. Türkiye'nin kendine has bir futbol tarzı var ve bu çok da keyif verici bir tarz. Burada en önemli şey, kendi yıldızlarınızı da gayet iyi yetiştiriyorsunuz. Tabii ki kulüpler bazında yurtdışından bazı oyuncular alarak takımı takviye etmeniz de gerekiyor, ama bunu yaparken yerli oyuncularınız da dünya platformunda gayet iyi bir yerde bulunuyorlar” değerlendirmesinde bulundu.
  
"BİR DİN GİBİ..."
   
Türk sporseverlere de övgüler yağdıran UEFA Başkanı Lennard Johansson, “Türk taraftarların ayrı bir özelliği var. Sadece bir taraftar değiller. Bir din gibi, kulüplerine çok bağımlı bir tarzları var. Bu, milli takımlarına da yansıyor ve bu Türkler için çok önemli bir gurur kaynağı” dedi.

ÖZAYDINLI: SICAK İLİŞKİ KURDUK
  
Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Murat Özaydınlı ise UEFA Başkanı Johansson ile çok sıcak bir ilişki kurduklarını vurgulayarak, “Fenerium, stat ve televizyon konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Gördüğüm kadarıyla oldukça etkilenmiş. Bu kadarını tahmin etmiyordu. En çok hoşuna giden ve bizi taktir ettiğini söylediği şey, her konuda işleri uzmanlarına, profesyonel kişilere bırakmamız oldu. Çünkü Avrupa'da çok kulübün bu hataya düşerek, her şeyi kendilerinin yapmaya çalıştığını ve ellerine yüzlerine bulaştırdıklarını söyledi.”
  
1 NUMARALI FORMA
  
Bu arada program sonunda UEFA Başkanı Lennart Johansson'a, Fenerbahçeli futbolcuların imzaladıkları 1 numaralı Fenerbahçe forması hediye edildi.

 

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler